Juli 2022 25 De terechtstelling van kapitein Hernando Pacheco in Vlissingen op 8 mei 1572 (gravure van Jan Luyken uit 1679, Rijksmuseum, Amsterdam). Deze ontwikkeling had voor Pacheco fatale gevolgen. De watergeuzen brachten gruwelijke verhalen over hem in omloop. Hij zou de zoon van Alva zijn en was een van de leiders van de bezetting in Deven ter. Daar zou hij zich schuldig hebben gemaakt aan moord en verkrachting. Een van de watergeuzen wist te vertellen dat Pacheco een van zijn dochters had mis bruikt. Een ander was ervan overtuigd dat hij zijn broer had vermoord. Over wat hij in Vlissingen kwam doen bestond ook geen twijfel: Pacheco had een lijst bij zich van Vlissingers, waaronder alle leden van het stadsbestuur, die moesten worden op gepakt en terechtgesteld. Deze geruchten genereerden een niet meer te stuiten volks woede en een roep om berechting van de Spaanse kapitein en twee koeriers uit Brussel die ook net in de stad waren aan gekomen. De drie werden gevangen geno men en opgesloten in de kelder onder het gemeentehuis dat in die tijd was gevestigd in een pand op de hoek van de Breestraat Hernando arriveerde op de dag na de op stand in Vlissingen. Hij had een aanbeve lingsbrief gekregen van Alva die hij moest overhandigen aan de gouverneur van Zeeland, Anthonie van Bourgondië. Hij had de opdracht gekregen de scheepvaart op het eiland Walcheren in kaart te brengen. In Vlissingen ging onmiddellijk het gerucht dat in dit nieuwe schip weer soldaten zouden zitten waarop werd besloten het te enteren. Bij het gevecht dat ontstond liep Pacheco een hoofdwond op. Hoewel er verder geen soldaten waren, werd de kapitein gevangen genomen en aan land gebracht. Intussen was de stad overspoeld door gelukszoekers en vechtersbazen van elders en leek het erop dat de plaatsen van de 300 vertrokken Waalse soldaten waren ingenomen door kerels van gelijk allooi, maar met een ander doel: niet het verdedigen van de stad tegen aanvallen van buitenaf, maar het creëren van een militaire basis van waaruit de rest van het eiland en de provincie kon worden buitgemaakt op de Spanjaarden.

Den Spiegel | 2022 | | pagina 27