Den Spiegel 26 Vlissingen halverwege de zestiende eeuw. Detail uit de Zelandiae Descriptio (panorama van Walcheren uit 1550 van Antoon van den Wijngaerde). en de haven, het huidige Bellamypark. Inmiddels was Vlissingen een echte geuzen stad geworden met de Brabantse jonkheer en vertrouweling van Willem van Oranje, Jerome Tseraerts als nieuwe gouverneur. Deze had de opdracht gekregen om van uit Vlissingen de rest van Walcheren te be vrijden. Het was ook Tseraerts die aandrong op een snelle berechting van Pacheco. Dat gebeurde en het vonnis was voor niemand meer een verassing: dood door ophanging. Het verhaal gaat dat Pacheco daar niet op had gerekend en geld bood om onder zijn executie uit te komen. Toen hem duide lijk werd dat hij de dood niet meer kon ontlopen smeekte hij met het zwaard te worden geëxecuteerd. Dat deed niet zoveel pijn en was minder vernederend. Hij ver wees bij zijn smeekbede naar de onthoof ding van de edelen Egmond en Hoorn in 1568 in Brussel. Ook nu werd zijn verzoek niet gehonoreerd en de menigte die van alles getuige was geweest schreeuwde dat Pacheco geen heer was maar een schelm. En zo kwam het dat de Spaanse kapitein der infanterie Hernando Pacheco, waarvan men dacht het om Don Pedro Pacieco ging, ruim een maand na zijn aankomst in Vlis- singen, werd opgehangen, samen met twee koeriers die waarschijnlijk ook onschuldig waren. De terechtstelling werd uitgevoerd door een gewone gevangene die werd verdacht van moord. De Walcherse beul had zijn domicilie in Middelburg, dat nog was volledig en overtuigd Spaans was, en kon daarom niet komen. Vlissingen had met de executie van Pache co nog een tweede - ook ondergesneeuwde - primeur: het was, volgens een Spaanse lijst van gesneuvelde en gewonde soldaten uit die tijd, de eerste terechtstelling van een Spaanse militair in de toen nog jonge oorlog. Het verschil met de eerste primeur, Vlissingen als eerste stad in de Nederlanden die in opstand kwam, is evident: die was het werk van de Vlissingers zelf. De tweede, het ophangen van een argeloze militair die de fout had gemaakt om op het verkeerde

Den Spiegel | 2022 | | pagina 28