muZEEumnieuws Zeeuwse handel en wandel Pol Verbeeck Vlissingse handelsschepen Den Spiegel 28 In deze Spiegel gaan we naar de ruimte Handel van de nieuwe muZEEum-inrichting. Welke handelsstromen waren er? Wat voor producten speelden daar een rol? Welke objecten vinden we in deze ruimte? En wat weten we over de handelsreizen van Michiel de Ruyter? Een deel van de schepen die handeldreven in het Oostzeegebied komt uit Vlissingen. Daarnaast wordt gehandeld met Frankrijk (wijn, zout), Spanje (wol, zout) en Por tugal (suiker). Het zout wordt in Zeeland geraffineerd en samen met haring uit gevoerd naar het Baltisch gebied. Daar wisselen de kooplieden het uit tegen graan en scheepsbenodigdheden als hout en In de ruimte Handel komt een prachtig schilderij te hangen van Arnoldus van An- thonissen (1631-1703), Slag om de Sont. Om de handel in het Oostzeegebied te be schermen stuurt Nederland in 1659 een oorlogsvloot onder leiding van De Ruyter. De Oostzeehandel is misschien minder be kend, maar wel heel belangrijk. Het is de kurk waar de Gouden Eeuw op drijft. Zilveren ‘Spaanse matten’ uit VOC-schip De Rooswijk werden gebruikt als betaalmiddel, bruikleen Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed Michiel de Ruyter vaart vanaf 1640 als kapitein-handelaar in opdracht van Lamp- sins naar Noord-Afrika, waar de Vlissingers al langer handeldrijven. In 1644 gaat hij met zijn schip de Salamander naar Ma rokko. Hij verkoopt er voor dertienduizend dukaten aan tabak, katoen, kruit en gom- lak. Dit bedrag wordt betaald in goud, ossenhuiden en koeienhuiden. In de nieuwe presentatie van het muZEEum is het scheepsmodel van de Salamander te zien. En de bijzondere scheepsstoel uit 1621 die het muZEEum in bruikleen heeft verworven. De rijkversierde scheepsstoel is niet van De Ruyter geweest, maar komt waarschijnlijk wel van een Zeeuws schip uit deze periode. teer. Een deel daarvan gaat weer mee naar Zuid-Europa. Vooral de verkoop van graan is zeer winstgevend. De Ruyter, zijn Salamander en een scheepstoel Handel en andere activiteiten in de West en Oost Na 1630 wordt de expansie naar Azië voor Zeeland steeds belangrijker. Niet alleen vanwege de handel zelf; maarde VOC creëert ook enorm veel economische be drijvigheid. Bijvoorbeeld in de scheeps bouw. Verder maken de Zeeuwen winsten in het Atlantische gebied, zoals bij de Wilde Kust van Suriname en Guyana. Uiteindelijk bleken vooral niches als kaapvaart, slaven handel en smokkelhandel bepalend voor het succes van de Zeeuwen. Vlissingen staat bekend als kapersnest en in de smokkelhandel op West-Afrika spelen de Zeeuwen een hoofdrol. Als het om geld verdienen gaat, blijken de Zeeuwen bijzonder creatief te zijn en zij nemen

Den Spiegel | 2022 | | pagina 30