F Meer nieuws uit het muZEEum Verwerving uniek familieportret De Ruyter Michiel de Ruyter en zijn familie, Juriaen Jacobzn, 1662, olieverf op doek, bruikleen Rijksmuseum Juli 2022 29 het minder nauw met regels of moraal. Er is een verband tussen kaapvaart en smokkelhandel. In oorlogstijd wordt er vooral gekaapt. Als er vrede is, schakelen de reders van kaperschepen over op het uitreden van smokkelschepen. Eind zeven tiende eeuw hebben kaapvaart en smokkel handel zich ontwikkeld tot een riskante maar lucratieve bedrijfstak van de Zeeuwse economie. In de zaal komt een interactief spel waar mee je zelf handelstransacties kunt sluiten en inzicht krijgt in de handelsstromen De volgende keer bespreken we een andere en meer duistere tak waarin de Zeeuwsen succesvol waren: de slavenhandel. Het muZEEum heeft het levensgrote fa milieportret van Michiel de Ruyter lang durig in bruikleen gekregen van het Rijks- museum. Dit nieuwe topstuk hangt op een prominente plek in het Lampsinshuis. Het schilderij is bijna drie meter hoog en ruim vier meter breed. De Duitse portretschilder Juriaen Jacobzn. heeft het in opdracht van De Ruyter zelf geschilderd, waarschijnlijk in 1662. Op het schilderij staan Michiel en zijn derde vrouw Anna van Gelder afgebeeld, samen met hun kinderen, schoonzoon en kleinkind. Dit is het enige familieportret van de familie De Ruyter. Het hing lange tijd in het woonhuis van De Ruyter in Am sterdam. Het schilderij is pas volledig gerestaureerd met steun van de stichting Michiel de Ruyter. Het familieportret is voor het muZEEum een unieke aanvulling op de Michiel de Ruytercollectie en is te zien in de Pronkzaal, samen met de expositie over het Rampjaar 1672. Het inhuizen van het enorme schilderij had trouwens nogal wat voeten in de aarde. Een raamkozijn op de eerste verdieping moest tijdelijk worden verwijderd. Ook was er een takelwagen en een flinke ploeg kunstverhuizers voor nodig.

Den Spiegel | 2022 | | pagina 31