Een jubileum en een opstand Aafke Verdonk-Rodenhuis Geschiedenis van de vereniging Beschermheer en ereleden Den Spiegel 2 Voor u ligt Den Spiegel van juli 2022, het jaar dat de Vereniging Vrienden van het muZEEum en het archief van Vlissingen en ook het tijdschrift Den Spiegel 40 jaar bestaat. Tevens het jaar dat het 450 jaar geleden is dat Vlissingen zich bevrijdde van de Spanjaarden. Aan deze beide gedenkwaardige feiten geven we in deze aflevering ruim aandacht. Het eerste deel van dit nummer is gewijd aan het feit dat onze vereniging en ons blad veertig jaar bestaan, een jubileum dus. Geen groot feest, wel in ons blad aandacht daarvoor. Ook het muZEEum viert het 20-jarig bestaan aan de Nieuwendijk dit jaar. Het is de bedoeling hieraan aandacht te besteden, wellicht kunnen we als veertig jarige vriendenclub ook een aandeel daarin hebben. We hebben geprobeerd een aantrekkelijk nummer te maken waarin veel is te zien, afbeeldingen van schenkingen van de vereniging aan het muZEEum, maar ook veel te lezen: achtergronden en feiten van de gebeurtenissen in onze stad in 1572. Deze worden uitgebreid behandeld door Peter van Druenen in het artikel De Vlis- singse opstand, zes hardnekkige mis ver standen. Wat we herdenken op 6 april wordt door de auteur van uitleg voorzien. Was Den Briel bijvoorbeeld de eerste stad die zich bevrijdde op 1 april of was het Vlissingen, vijf dagen later? Dit en nog meer leest u in deze editie van Den Spiegel. Vanaf het ontstaan van de vereniging was de burgemeester van Vlissingen bescherm heer van de vrienden. Zowel burgemeester Westerhout als Van der Doef zijn dit ge- We beginnen met de geschiedenis van de vereniging en van Den Spiegel. Opgericht in 1982. In de loop der jaren zien we veel veranderingen, niet alleen de naam van de vriendenclub verandert, ook inhoudelijk worden dingen wel anders. Aanvankelijk was de gang van zaken redelijk overzichtelijk. Leden betaalden, bezochten lezingen, namen deel aan excursies en lazen Den Spiegel. Nadat het gemeentearchief zich vestigde in de nieuwe behuizing in de Hellebardierstraat in 1991, werd de vriendenclub uitgebreid tot Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum en het Gemeentearchief Vlis- singen. Hoe de vrienden te betrekken bij het archief? Via projecten over archief onderzoek verrichten voor de geschied kundige beschrijving van Vlissingen en het verzamelen van aanvullende gegevens op het documentatiemateriaal zouden vrij willigers werkzaamheden kunnen verrich ten ten dienste van het archief. Ook veranderde een aantal jaren later de museumsituatie: een ander, groter gebouw, het Lampsinshuis, grote verbouwing. Hier konden vrijwilligers aan de gang bij klussen waar dit mogelijk was. In de jaren na de verbouwing gingen steeds meer vrienden als vrijwilliger aan de slag, als suppoost, baliemedewerker, rondleider of voor hand en spandiensten. Daarnaast deden de vrienden schenkingen op het gebied van schilderkunst, foto collecties, bijdragen aan tentoonstellingen, de Kazematten, kortom zowel muZEEum als gemeentearchief werden op financieel gebied ondersteund. Inmiddels is het Gemeentearchief Vlissingen opgegaan in het Zeeuws Archief. Omdat de belangstelling voor de geschreven geschie denis van Vlissingen toch aandachtspunt is van onze vereniging blijven we vrienden van het archief. Vandaar de naam Vereniging Vrienden van het muZEEum en het archief van Vlissingen.

Den Spiegel | 2022 | | pagina 4