40 jaar vrienden Den Spiegel Juli 2022 3 weest. Later is dit kennelijk niet meer zo actief onderhouden. Er is weinig over terug te vinden in oude afleveringen van Den Spiegel. ‘Erelid’ was ook een tijdlang een eretitel voor actieve leden. Aanvankelijk stonden zij in Den Spiegel vermeld, maar later is besloten dit op de website te doen. Ereleden zijn oud-burgemeesters Westerhout en Van der Doef, Leo Speckens, eindredacteur Jan Hintzen en Willemien van Nassau. Den Spiegel verscheen al snel na de op richting van de vereniging in 1982. Bij de voorbereiding van dit nummer heb ik heel wat oude Spiegels weer gelezen. Digitaal zijn alle oude nummers goed te vinden, via de tijdschriftenbank Zeeland of het Zeeuws Archief. Ik heb nog een hele stapel oude nummers en dat is bijna leuker dan op je scherm kijken. Het is een beetje als het opruimen in je boekenkast. Dan zit ik ook tussen stapels boeken die ik van de planken haal. Echter, in plaats van opruimen ga ik dan zitten lezen en zet uiteindelijk alles weer terug. In 1997 verscheen nummer 2 als Jubileum uitgave 1982-1997. Het voorwoord is van Jaap van der Doef, Wie zich door vrienden omringd weet, is een gelukkig mens. Ver der had het bestuur van de vrienden en niet de redactie deze editie verzorgd. Een jubi leumnummer van het bestuur. In 2007 ook een speciaal nummer met een inleiding van Jan Hintzen. Als feestelijk ca deautje van het bestuur verpakte de eerste kleurige omslag deze Spiegel. Tegenwoor dig is niet alleen de omslag, maar ook het binnenwerk in kleur. Zo zie je ook door de jaren heen Den Spiegel enorm veranderen, maar toch ook weer herkenbaar dezelfde blijven. In dat nummer uit 2007 is het gesprek met ‘de dames van het eerste uur’ opgenomen. Het gaat hier om Willemien van Nassau, Else Sauer en Mariette van der Sluis. Dames die inderdaad vanaf het begin en heel veel jaren bij het bestuur en bij Den Spiegel betrokken waren. Een bijzondere uitgave was het Wim Hof- mannummer uit 2006. Veel afbeeldingen, leuke bijdragen en vier ‘Hofmans’ als an sichtkaarten bijgevoegd. Recent waren er twee nummers die breder dan de vrienden kring zijn verspreid, namelijk het nummer 75 Jaar Slag om de Schelde, 2019 en Van werfterrein tot woonwijk, 2021. Adri Meerman geeft in het volgende artikel een duidelijk overzicht van het ontstaan en de geschiedenis van de Vereniging Vrienden en van ons blad Den Spiegel. Hij doet dit als oud-archivaris duidelijk en overzichtelijk. De bedoeling van de redactie is om in deze aflevering van ons blad een impressie te geven van 40 jaar Den Spiegel, uiteraard verbonden aan 40 jaar Vrienden. We hopen dat we daarin zijn geslaagd. Een compleet verhaal is het niet, dat is binnen dit kader niet echt mogelijk. Velen van u hebben een geschiedenis met onze vereniging en ons blad. We hopen dat naast het verhaal ook de afbeeldingen een aardig beeld geven van vereniging en blad in de afgelopen veertig jaar.

Den Spiegel | 2022 | | pagina 5