40 jaar Vrienden Adri Meerman Ontstaan van de vereniging De uitvoering a. b. c. d. Den Spiegel Den Spiegel 4 Willemien van Nassau bracht een belang rijke doelstelling direct in de praktijk. Tij dens deze eerste ledenvergadering bood zij wethouder Bruinooge een broodkar van bakkerij Speckens ten geschenke aan. De schenkingenlijst is inmiddels lang geworden en toont ondermeer tegels, een schetsboek van J.H.B. Koekkoek, tekeningen van An toine Mes, een schetsboek van P.J. Scho tel, schilderijen en tekeningen van Wim Hofman en de fotocollectie van Foto Dert Vlissingen. Tijdens haar voorzitterschap van twaalf jaar wist zij veel van de geformuleerde doel stellingen te behalen. De lezingen werden druk bezocht, excursies bleken een succes formule. Ook was Willemien van Nassau nauw be trokken bij de uitbreiding van de vrienden vereniging. Na het betrekken van het nieuwe onderkomen van het Gemeente archief Vlissingen aan de Hellebardierstraat leek de tijd rijp om ook het archief bij de vrienden te voegen. In 1992 werd de naam veranderd in Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum en het Gemeentearchief Vlissingen. De volgende naamswijziging vond plaats rond de totstandkoming van het nieuwe muZEEum aan de Nieuwendijk. In 2002 werd de naam Vereniging Vrienden van het muZEEum en het Gemeentearchief Vlis- singen. Vanwege de verhuizing van het Vlissingse archief naar het Zeeuws Archief moest de naam in 2020 weer worden gewijzigd: Vereniging Vrienden van het muZEEum en het archief van Vlissingen. Het eerste periodiekje verscheen in juli 1982. Het blaadje had een vaalgele om slag en telde 22 bladzijden. De bladzijden Eind negentiende eeuw was er al sprake van een groepje vrienden dat geld in zamelde bij de Vlissingse bevolking om hiermee objecten aan te kopen en die ten geschenke aan te bieden aan het ge meentelijke museum. Een dergelijk groepje bestond er kennelijk ook in 1961. Tijdens zijn nieuwjaarsrede in januari 1961 wist burgemeester mr. B. Kolff te melden dat het ledental van de vrienden van het museum nagenoeg gelijk was gebleven. Twintig jaar later telde de vriendengroep ongeveer tachtig leden die allen één gulden per jaar betaalden. Dit bedrag werd keurig door de gemeentelijke afdeling financiën geïnd. Wilbert Weber, de toenmalige con servator van het Vlissingse museum, op perde het idee om deze groep donateurs om te bouwen tot een vriendenvereniging. Na overleg met cultuurwethouder Daan Bruinooge werd besloten Willemien van Nassau, de echtgenote van de gemeente secretaris, te vragen om voorzitter te wor den. Wilbert Weber was bereid het secre tariaat op zich te nemen, Gerard Kloeg werd penningmeester en Else Sauer en Frans Groote traden aan als bestuurslid. Op zaterdag 13 maart 1982 verzamelden zich ongeveer tachtig personen in de tegel- zaal van het museum aan het Bellamypark. In het kort werden de doelstellingen door de nieuwe voorzitter geschetst: Het houden van lezingen met betrekking tot het museum en de museumcollecties; Het organiseren van excursies naar andere musea en aanverwante culturele instellingen; Het verspreiden van een periodiekje met allerlei informatie op museaal gebied; Het aankopen van voorwerpen ter schenking aan het museum.

Den Spiegel | 2022 | | pagina 6