Adriaan Francois Lammens Jaco Simons Het kleurrijke leven van een opmerkelijke Vlissingse magistraat Geboortehuis Adriaan Francois sr. en jr. Den Spiegel 12 Op het moment dat ik onze stadsarchivaris vertelde dat ik mij aan het verdiepen was in het leven en werk van Adriaan Francois Lammens (1767-1847) reageerde hij onmiddellijk: “Over die interessante Vlissinger zou eigenlijk een boek geschreven moeten worden.” Dat beaamde ik, want er is immers zoveel te vinden over deze magistraat, vooral dankzij de enorme hoeveelheid aantekeningen die deze gedreven, kleurrijke en gezien de huidige tijdgeest ook omstreden figuur in maar liefst achttien banden naliet. Maar laat ik, vooruitlopend op een wellicht omvangrijkere publicatie, eerst beginnen met een artikel als introductie over de zeker niet bij iedereen bekende Vlissinger. De Waals-Hervormde familie Lammens was een geslacht van bestuurders dat van oorsprong uit het Zeeuws-Vlaamse Axel kwam. Adriaan Francois Lammens senior was daar griffier en schepen, een soort wethouder. Hij verliet het stadje en vestigde zich in Vlissingen. Ook hier was hij sche pen, in 1756 en 1757. Centraal in deze bijdrage staat seniors’ gelijknamige zoon Adriaan Francois Lam mens junior. Hij werd in 1767 geboren in Vlissingen en volgde onderwijs aan de Franse en vervolgens de Latijnse School in zijn geboorteplaats. Van 1783 tot me dio 1785 studeerde hij Romeins en he dendaags recht in Utrecht, waar hij pro moveerde op zogeheten stellingen. Om onduidelijke redenen stond hij in die stu dentenjaren ingeschreven als ‘burger van Goes’. In 1787 treffen we hem als inwoner van Zierikzee, waar hij de vrouw ontmoette met wie hij zou trouwen. Samen met haar keerde Adriaan in 1788 terug naar zijn ge- boortestad Vlissingen omdat hier de moge lijkheid zich voordeed om carrière te ma ken. Straks meer hierover. Even terug naar Adriaans vader. Lammens sr. woonde aanvankelijk in de Vlissingse Lange Noordstraat, maar kocht op 8 okto ber 1765 drie relatief kleine panden aan de zogeheten Oostzijde. Zo noemde men des tijds de oostkant van het huidige Bellamy- park. Hij kocht de drie huizen, alsmede een pand er direct achter aan de Sarazijnstraat, van de weduwe van majoor der burge rij Jan der Moyse. Lammens sr. had deze onroerende goederen bijna 35 jaar op zijn naam staan. Op 25 januari 1801 verkocht Anthony Ewout van Dishoeck, ambachts heer van Domburg en schoonzoon van Lammens sr., de panden namens Adriaan Francois jr. aan Daniël Falera. De trans actie verliep via de Vlissingse notaris Cle ment. Lammens sr. was op 25 december 1799 overleden. De drie huizen werden hoogstwaarschijnlijk na het verwoestende Engelse bombarde ment op Vlissingen in 1809 herbouwd tot één groot pand. Dat kunnen we opmaken uit oude kadastrale gegevens van onze stad. Het samengevoegde huis is nu het tweede gebouw gerekend vanaf de oost hoek Bellamypark/Nieuwendijk. Het ge heel is onder nummer 6 ondergebracht en op dit moment vinden we hier El Castillo, een Zuid-Amerikaans restaurant. Het pand ziet er dus anders uit dan in de tijd van de familie Lammens. Omdat Adriaans Francois sr. in 1767, het geboortejaar van zijn zoon, alleen eigenaar was van de genoemde onroerende goede ren en verder geen huizen bezat, kunnen we concluderen dat Adriaan Francois jr. in het huis aan het Bellamypark 6 werd geboren.

Den Spiegel | 2022 | | pagina 14