imiiiiiifr, m «urn I- lii g É- .lift J Regent Oktober 2022 13 Geboortehuis van Adriaan Francois Lammens jr., het pand aan Bellamypark 6, Vlissingen. (foto: Jaco Simons). Op 19 april 1788 ging Adriaan in de Mid- delkerk in Vlissingen in ondertrouw met de Zierikzeese Suzanna Cornelia Mogge Pous. Het huwelijk vond kort daarna plaats in Su zanna’s woonplaats. De jonge mr. Lammens begon zijn loop baan in 1788 als advocaat in onze stad. Hij nam in datzelfde jaar zitting in de stads raad en dat op slechts 21-jarige leeftijd. Ongeveer vijf jaar later werd hij schepen. Hij was politiek gezien Fransgezind of pa triottisch. Het patriottisme was een stro ming die omstreeks 1780 in de Republiek der Nederlanden was ontstaan door fusie van aristocratische en democratische her- vormingsgezinden, veelal aanhangers van de Verlichting. De macht van de stadhou der moest worden ingeperkt en er moest naar meer volksinvloed worden gestreefd. Patriotten waren dus tegenhangers van Prinsgezinden. Na de zogeheten Omwenteling, toen de Franse tijd een feit werd in Nederland, heette Adriaans functie ‘representant des volks van Vlissingen’. ‘Maire’ (burgemees ter) was toen de illustere mr. Abraham van Doorn. In juli 2014 schreef ik een artikel over hem in Den Spiegel. Lammens’ ambities reikten verder dan het gemeentelijke bestuur want in de loop der jaren liet hij van zich horen op zowel provinciaal als landelijk niveau. Zo werd hij in 1795 lid van de Vergadering van provisionele representanten van het Volk Familiewapen Lammens (Zeeuws Archief, Historisch Topografische Atlas Vlissingen, inv.nr. 3518). van Zeeland en was hij eind 1795/ begin 1796 gedeputeerde ter Staten-Generaal voor Zeeland. Voor die betrekking vertrok hij naar Den Haag. Tot slot werd hij lid van het Comité tot de Algemene Zaken van het Bondgenootschap te Lande, namens Zeeland. Dat was van 2 maart tot 9 augus tus 1796. Vanaf laatstgenoemde datum zou het lange tijd stil blijven rondom de carrière van de Vlissinger. Lammens nam op eigen verzoek ontslag vanwege persoonlijke rede nen. Hij gaf als reden op dat hij de belangen van zijn oude vader moest gaan behartigen, maar ook zijn huwelijksproblemen zullen ze ker een rol hebben gespeeld. Met Suzanna Cornelia Mogge Pous had Adriaan een moeizame relatie. Al na zeven jaar waren zij “gescheiden van tafel en bed”, zoals dat destijds heette, waarna in 1799 de officiële scheiding werd ondertekend in Axel. Dat was vrij uitzonderlijk voor die tijd. In de hu welijksjaren werden vier kinderen geboren. Lammens bevond zich in één van de moei- lijkste periodes van zijn leven, getuige het blad Landbouw Beleven: “Hij trok zich terug op het landgoed van zijn vader ten noorden van Axel, in de Zaamslagpolder. De familieboerderij op het landgoed heette ‘Kleine Tempel’, genoemd naar de Orde van de Tempeliers die hier vóór de inun datie van deze polder in 1586 bezittingen had.” Adriaan hertrouwde in 1800 met Maria de Gelder in Zierikzee. Het paar woonde nog zl

Den Spiegel | 2022 | | pagina 15