muZEEumnieuws Hoe vertel je het verhaal van de Zeeuwse slavenhandel? Pol Verbeeck Den Spiegel 24 In de serie artikelen over de nieuwe presentatie van het muZEEum zijn we nu beland bij de slavenhandel. Wat weten we eigenlijk over het Zeeuwse aandeel daarin? Hoe vertel je dit verhaal als je maar weinig objecten uit de eigen collectie kunt laten zien? En wat is de rol van Michiel de Ruyter hierin? De slavenhandel is een complex onderwerp dat de laatste jaren steeds sterker in de belangstelling is komen te staan. Het thema slavenhandel krijgt een eigen ruimte in het heringerichte muZEEum. Registratie van de handel in slaafgemaakten in 1762 bj de Ivoorkust van West-Afrika. Te zien is hoeveel mannen (M), vrouwen (V), jongens (J) en meisjes (M) er op twee dagen werden gekocht. De betaling gebeurde met de vermelde goederen. (Zeeuws Archief, MCC 384, negotieboek). De Zeeuwen spelen een belangrijk rol in de slavenhandel, vooral na het vervallen van het handelsmonopolie van de West-Indische Compagnie (WIC) in 1730. De transporten door particulieren nemen daarna toe. Vlis- singse kooplieden handelen individueel of in kleine gelegenheidscombinaties. Mid delburgse handelaren verenigen zich in de Middelburgsche Commercie Compagnie (MCC). De handel maakt meestal deel uit van de trans-Atlantische driehoekshandel. Schepen uit Vlissingen en Middelburg va ren uit naar de kust van West-Afrika om producten te ruilen tegen mensen. Daarna steken de schepen met slaafgemaakten over naar Amerika en het Caraïbisch ge bied. De overtocht duurt ongeveer twee maanden. Wel meer dan driehonderd man nen, vrouwen en kinderen zitten vastgeke tend in donkere krappe ruimtes. Onderweg

Den Spiegel | 2022 | | pagina 26