Feiten en aannames vragen om reflectie Toen en nu Den Spiegel 26 Portret van Michiel Adriaanz. De Ruyter, Ferdinand Bol, ca. 1667, collectie Ruyteriana stichting. Voor zover we weten heeft De Ruyter zich nooit duidelijk uitgesproken tegen de sla venhandel. Dat geldt trouwens voor de meeste van zijn tijdgenoten. In zijn tijd vindt er naast slavenhandel nog veel meer plaats wat we tegenwoordig scherp zouden afkeu ren. De huidige aandacht op de historische slavenhandel is belangrijk en levert ons een zinnig maatschappelijk debat op. Maar het is niet alleen een onderwerp uit het verle den. In het boek De geschiedenis van de slavernij, van Mesopotamië tot moderne uit 1674 in West-Indië, waarin hij schrijft over de ruil van zwarte mensen voor ‘ver versingen’. Dit lijkt op slavenhandel, maar bij nader onderzoek blijkt de situatie ge compliceerder. Het zijn mogelijk gevange nen die een ingewikkelde rol spelen in de strijd tegen de Fransen. De conclusie ‘sla venhandel’ is hier voorbarig. mensenhandel (2019) stelt hoogleraar geschiedenis Dick Harrison dat er tegen woordig, in het begin van de 21ste eeuw, meer slaafgemaakten wereldwijd zijn dan in de vierhonderd jaar dat West-Europeanen slaafgemaakten over de Atlantische Oce aan hebben vervoerd. Wie meer wil weten over de slavenhandel, stuit vaak op een mengeling van feiten, meningen en aannames. We kijken door de bril van onze eigen tijd, ook als we histo risch onderzoek doen. Bij geschiedschrij ving reconstrueer je vanuit bronnen die je interpreteert en daar zit altijd een subjec tieve component bij. En het bronnenmate riaal is beperkt. Het is goed om je daarvan bewust te zijn, want de grens tussen feiten en meningen lijkt soms diffuus. In onze ge- individualiseerde samenleving speelt het thema ‘identiteit’ een belangrijke rol. Dat kan de emancipatie van bepaalde groepen op een positieve manier stimuleren. Maar soms ligt polarisatie ook op de loer als er in de debatten scherpe posities worden in genomen. Dit is niet altijd bevorderlijk voor de dialoog. Juist daarom is het van belang om met elkaar in gesprek te blijven. Musea kunnen daarbij een goede rol spe len, als platform voor ontmoeting en ge sprek. In de nieuwe presentatie van het muZEEum is daarom niet alleen meer aan dacht voor de slavenhandel. We reflecteren ook op onze geschiedenis en vragen aan bezoekers hoe ze over de verering van zee helden denken. En door de introductie van meerstemmigheid krijgen gewone mensen uit het verleden vaker het woord. Volgende keer bezoeken we de nieuwe pronkzaal. De goedverdienende Zeeuwen willen graag laten zien dat ze geld hebben. En ze verzamelen bijzondere kunst- en ge bruiksvoorwerpen uit de hele wereld.

Den Spiegel | 2022 | | pagina 28