Adri Meerman Het veilen van bezittingen aan boord van schepen van de Commercie Compagnie, een opmerkelijke Vlissingse magistraat en heldendaden in de buurt van Antwerpen Den Spiegel 2 Het is alweer het laatste nummer van Den Spiegel in het jaar waarin zowel de vrien denvereniging als dit verenigingsblad het veertigjarig jubileum viert. Deze uitgave begint met een artikel van Ad Tramper. Hij laat ooggetuigen aan het woord aan boord van schepen van de Commercie Compagnie in de Achttiende Eeuw. Zo houdt de chirurgijn nauwkeurig de ziektegevallen bij op het schip. Hij be schrijft de wijze waarop hij zijn patiënten in leven probeert te houden. Wanneer een opvarende overlijdt worden diens bezittin gen ‘voor de mast verkocht’. Veelal is de administratie van deze druk bezochte vei lingen aan boord van de schepen bewaard gebleven. Ad verschaft ons een verrassend inkijkje. Jaco Simons, de auteur van het tweede artikel, laat er geen misverstand over be staan. Over Adriaan Francois Lammens (1767-1847) zou eigenlijk een boek ge schreven moeten worden. Deze gedreven, kleurrijke, maar ook omstreden Vlissinger heeft maar liefst achttien banden met aan tekeningen over maatschappelijke, geogra fische en natuurhistorische onderwerpen nagelaten. Al op jonge leeftijd treedt hij toe tot het Vlissingse stadsbestuur en la ter tot het provinciaal en landelijk bestuur. Na de Franse tijd, waarin hij als patriot di- verse functies bekleedt, verhuist hij naar Suriname. In Paramaribo wordt hij rechter bij het Gemengd Gerechtshof ter wering van de Slavenhandel. De derde bijdrage is geschreven door Jan Kaljouw. Hij beschrijft in zijn derde deel van De Vlissingse Marine tijdens de Belgische Opstand de schermutselingen in de buurt van Antwerpen in 1830 en 1831. Hoe Van Speijk zijn schip in de lucht laat vlie gen en hoe Hobeijn een heldendaad ver richt door het in veiligheid brengen van de Nederlandse vlag. In het muZEEumnieuws neemt Pol Ver- beeck ons mee in de lastige keuzes die gemaakt moeten worden in de nieuwe pre sentatie van het muZEEum over de slaven handel. Dit thema krijgt een eigen ruimte in het heringerichte muZEEum. Het blijft las tig om een genuanceerd beeld te schetsen in deze complexe materie. Marianne Kloosterboer doet in haar bij drage Van het bestuur verslag van het be handelde in een bestuursvergadering. Zij schetst de activiteiten die op de planning staan, het verdwijnen van de geplastificeer de ledenpasjes en de tijdelijke sluiting van het muZEEum vanaf 1 november. Namens de redactie wens ik u veel lees- en kijkplezier.

Den Spiegel | 2022 | | pagina 4