Den Spiegel 6 De veiling van de bezittingen van de hier boven aangehaalde Gerrit Voogt wordt druk bezocht. De kapitein doet nauwkeurig ver slag van wie wat koopt en voor hoeveel. De bedragen worden weer in mindering ge bracht bij de afrekening op het einde van de reis. Zo koopt matroos Jacob Bies een wollen broek, kousen, twee paar schoenen en een partij koffiebonen. De oppertimmerman Jacobus den Blauwen koopt zeven pond tabak en een partij ‘rommelarij’. De prijs hiervoor bedraagt 8,70. Bootsman Jan Koese koopt een koperen theeketel voor 2,40, onderkuiper Jan Roselijn een vaatje met ingelegde worst voor 4,95, matroos Huybregt Hornier koopt een vaatje ‘soer- koel’ (zuurkool) en matroos Jan Niekman een Edammer kaas. Artikelen die je niet gelijk verwacht bij een veiling aan boord. Voogt had ook een paar zilveren schoen en broekgespen in zijn bezit en nog enkele losse munten. Deze worden niet verkocht, maar worden na terugkeer in Middelburg teruggegeven aan de familie. Na de thuiskomst in Middelburg meldt ene Mattijs Posch zich bij de directie van de Commercie Compagnie om de gage van Voogt te innen. Hij heeft hiervoor de vol macht gekregen van Tobeta Voogt, zus en enige erfgename van haar broer. Posch overlegt hiervoor een notariële akte van notaris Johannes Pazeken uit Bremen ge dateerd op 9 oktober 1780. De Commercie Compagnie wil wel zeker weten of Posch de juiste man is voor de afhandeling. uitgestald, de bemanning opgetrommeld, waarna de veiling kan beginnen. Voor de bemanning is een veiling aan boord, naast het verlies van een collega, toch ook een aardig verzetje. Aankopen worden in mindering gebracht op de uit te betalen gage aan het einde van de reis. Kopen op krediet heeft ook tot gevolg dat men vaak onnodige zaken koopt, waar men ook nog eens teveel geld voor uitgeeft. Matrozen komen regelmatig met schul den aan boord, daar zorgen de pension houders in de steden wel voor. Op 22 no- Deel van de schuldbekentenis van matroos Jan Capplain voor notaris Marinus Smytegelt, 22 november 1769. (ZA, MCC 165.1 scan 66). De nalatenschappen stellen soms weinig voor: ‘Een linde broek, alf sleet’ en even verder ‘een houde teeketel’. Die theeketel is niet van hout, maar een oude theeketel, blijkbaar een Zeeuwse scribent. Het gaat om de bezittingen van de uit Sneek afkom stige kok Evert Sakes de Vries. Toch levert een weinig spectaculaire veiling zoals deze altijd nog 36,75 op. Naast kleding, laarzen en schoenen, wordt er veel drank verkocht bij de veilingen. De vember 1769 verschijnt de matroos Jan Capplain van Veere voor notaris Marinus Smytegeld in Middelburg. Hij staat op het punt om met het slavenschip Geertruida en Christina naar Angola te vertrekken. De Middelburgse pensionhouder Salomon Soermans heeft echter nog een vordering op hem van 130,-, een reusachtig be drag, vergelijkbaar met negen maanden werken aan boord van het schip. Vaak gaat het bij dit soort vorderingen om openstaan de rekeningen voor verblijf, drank, tabak, pijpen en huisvesting. Bij terugkomst van de reis van Capplain kan Soerlemans zijn geld terugkrijgen, ver meerderd met een half procent rente per maand. Als er dan ook nog eens veiling- aankopen aan boord worden gedaan, dan blijft er soms aan het eind van de reis wei nig over. r A -- ..J ai nuq - 1 X! -- J-- wrp-^j- ■I U-f- - ditria r AmJ, Awuji Mi it?

Den Spiegel | 2022 | | pagina 8