Om verder tot een bepaalde inventarisatie vooraf te kunnen komen, zouden wij gaarne van ieder van u willen vernemen, welke objecten in zijn/haar naaste omgeving te vinden zijn. Let u hierbij ook op voor buitenstaanders tamelijk verborgen plaatsen! Voor de opgave hiervan kunt u van het ingesloten enquêtefor mulier gebruik maken. Toezending graag aan de sekretaris van de werkgroep: de heer G.J. Lepoeter, Goessestraatweg 23, bb2~\ PJ Kapelle (tel. 01102 - 1900). GESCHREVEN VOOR TOEN, BEWAARD VOOR LATER Archiefdiensten zijn door de overheid ingestelde diensten die ingevolge wettelijke bepalingen speciaal belast zijn met de bewaring en het voor onderzoek toegankelijk maken van de ar chieven van diezelfde overheid. Daarnaast zijn ze in de prak tijk er ook toe overgegaan om steeds meer te gaan verzamelen wat op de historie van stad en streek betrekking heeft: foto's, prenten, tekeningen en particuliere archieven. Helaas, zo moeten we stellen, valt dit verzamelen niet onder de wettelijke bepalingen. Helaas in die zin, dat er daardoor juist zo ontzettend veel van deze toch wel belangrijke stukken verloren gaat "Oude troep" opruimen is een bekende kreet bij de wisseling van funktionarissen binnen verenigingen of andere instellin gen. In de praktijk (bij de beoefening van bijvoorbeeld onderzoek van stad of streek) is daar juist een grote behoefte aan om zoveel mogelijk facetten van de historie te kunnen belichten. Uiteindelijk zijn dat toch, naast de overheidsarchieven, de bronnen waar men de gegevens uit kan putten die licht werpen op de sociale, ekonomische en andere toestanden en op het le ven in een bepaalde tijd. Met de term particuliere archieven bedoelen we nu niet alleen keurig geordende, soms vele meters stukken van bijvoorbeeld grote instellingen, maar evenzo de bij kleine instellingen soms onbetekenend lijkende stukken. Omdat er nog zoveel on bekendheid is met het bestaan van archiefdiensten - misschien is er hier en daar sprake van drempelvrees - wordt door mid del van een kleine tentoonstelling nader ingegaan op het funk- tioneren van die diensten. 13

De Spuije | 1978 | | pagina 13