deze was tevreden met een redelijke pachtprijs plus goede ver zorging van gebouwen en gronden. Zoals de oude eigenaar de boerderij aan zijn zoon gaf, trad de jonge pachter in de voet sporen van zijn vader, zo volgde bij beiden geslacht op ge slacht. Hoge prijzen, grote winsten, wisselden met magere ja ren en schrale inkomsten. Niet iedere pachtboer had het voorrecht, zulk een goedé eige naar te bezitten als die hier geschetst wordt. Daar waren grondbezitters, die steeds door moeilijke voorwaarden hun pachters tegenwerkten, bijvoorbeeld door het opdrijven van de pachtprijs, het verbieden van de verkoop van stro, beperking van het kunstmestgebruik, het verbod om meer dan een kleine oppervlakte met suikerbieten te verbouwen, van onderverhuur. Bij rijke winsten, kan ook een minder kapitaalkrachtige pach ter het dan volhouden, volgt er tegenslag, dan kan hij de pachtsom niet opbrengen, met als gevolg, opzegging van de pacht. Voor die pachter betekent dit het verkopen van zijn gehele inspan met de gewassen, wil hij aan zijn verplichtin gen kunnen voldoen. Een poos later meldt dan een advertentie in de krant de verkoping van zijn kapitale boereninspan en vruchten te velde. Een boerenkoopdag in die jaren komt overeen met een kleine kermis. De dag voor de verkoping wordt op het erf een grote tent, of een aantal kleine tenten opgeslagen. Naast sterke drank en bier betekenen de palingbroodjes een fijne lekkernij. Als spelen kenden wijhet slaan op de kop van Jutkoekhap- pen, muziek en dans, en zo meer. Het resultaat was vaak een luidruchtige bende. Verkoop van sterke drank is reeds sedert lang verboden. Het gebeurde wanneer iemand een paard of koe zou kopen, dat hij beneveld door de drank, niet wist welk dier hij gekocht had en aan welke prijs, waardoor allerlei narigheden ontstonden. Naast al die vrolijkheid kon men schrijnende tegenstellingen treffen. Het kwam voor dat de boerin met enige kleine kinde ren in de bakkeet zat te schreien omdat straks haar sieraden, goud en zilver zouden verkocht worden, die zij als jong meisje van haar ouders had gekregen, en haar in een klein huisje de armoede aangrijnsde. Als wij in de laatste helft van de vorige eeuw een boerenwoning betreden, ontdekken wij dat zij aan de schuur is gebouwd. Aan de rechterzijde van het huis is een lokaal met een buitendeur en een deur die toegang geeft tot de schuur. Bij de muur, tegenover de buitendeur bevindt zich de tredmolen, bestemd 20

De Spuije | 1978 | | pagina 20