om door de karnhond in "beweging te worden gebrachthaar as is bevestigd aan de karn, waarin door het op en neergaan van de stamper, de boter van de melk wordt gescheiden. Tegenover de deur die toegang geeft tot de schuur, is de ingang van een grote kelder. Boven die kelder bevindt zich het "opkamertje", dat hoofdzakelijk is bestemd voor logies. Het huis in voert een tamelijk brede gang, waardoor men komt in de woonkamer (keuken), 's winters wordt deze door het gezin bewoont, 's Zo mers betrekt men de "bakkeette"die bestaat uit een kamer en de oven waarin het brood wordt gebakken. Terug in de woning: in de woonkamer zien wij aan de voorzijde twee ramen, en een raam in de zijmuur. In het midden van de kamer staat een uit- trektafel met daaromheen verschillende stoelen, tegen de korte binnenmuur staat een kabinet of grote kast, daarnaast is de deur naar de gang. In de lange binnenwand (beschot) staat in het midden een ingebouwde kast, bestemd voor aardewerk, aan weerszijden is een bedstede, in de één hangt aan het voeten eind een krib, bestemd voor de jeugd. Aan de schoorsteen ge bouwd tegen de korte buitenmuur, op ongeveer 1.10 m hoog is de schoorsteenlijst bevestigd, waarop in het midden een pen dule met zijstukken, op de éne hoek een mooi bewerkte tabaks pot, daarachter vaak een boek (Bijbel), aan de tegenovergestelde hoek vaak een pot met zwavelstokken en een blikken sigarenkist. Op de vloer om de schoorsteen de doofpot, een pijpenrek met lange Goudse pijpen, een kleine met koper beslagen blaasbalg, boven de haard hangt "de babbe" rookwerend, warmte temperend; terzijde hangend: vuurlepel, pook, blaaspijp (afgebroken ge weerloop), tang (grote en kleine), op de vloer staat nog een stoof en een klein comfoort, voor de haard ligt de ijzeren haardplaat. Boven het haardvuur hangt een grote, zwarte water ketel, hoog boven in de schoorsteen hangen ijzers om vlees en spek te roken. De vloer is bedekt met een groot en met enkele kleine kleden. Tussen de ramen hangt een grote spiegel, boven de deur en aan de binnenwand hangen schilderijen. Wanneer aan de andere zijde van de gang zich een pronkkamer bevindt, met o.a. een antiek kabinet, waarop eveneens dure antieke bekers staan, is de verdere meubilering luxueus, somtijds antiek in gericht. De woonkamer doet 's winters dienst als keuken, van daar deze volksnaam voor de woonkamer. Sinds de vorige eeuw zijn vele woningen, die tegen de schuur waren gebouwd, afgebroken, om plaats te maken voor eveneens ruime huizen, ongeveer van dezelfde omvang als de vorige, zij zijn gebouwd op circa 15 a 20 meter afstand van de schuur, 21

De Spuije | 1978 | | pagina 21