Met deze kreten wordt de spijker op de kop geslagen; het is schrikbarend om te zien hoe snel vooral de laatste jaren onze leefomgeving veranderd. Nu wordt er natuurlijk in het kader van de officiële monumentenbescherming het een en ander ge daan om zaken te behouden die historisch gezien, waardevol ge acht worden. Daarnaast zijn er verschillende particuliere ver enigingen die zich beijveren om op dit terrein, hetzij lande lijk of regionaal, ook hun steentje bij te dragen. Maar het zijn speciaal de kleine objecten die vaak medebepalend zijn voor het karakter van gebouwen of straatbeeld en waaraan men meestal achteloos voorbijgaat. Daarom is het een goede gedachte geweest van het bestuur om in najaar 1977 door middel van een enquete onder de leden, de aandacht op deze zaken te vestigen en zodoende de gedachte te ontwikkelen om tot instelling van een werkgroep "kleine monumenten" te komen. Op deze oproep is in eerste instantie door een achttal personen gereageerd, welk aantal naderhand geleidelijk aan wat verder uitgebreid is. In de in de loop van dit jaar gehouden vergaderingen en be sprekingen heeft de werkgroep ondertussen wat meer gestalte gekregen en is ook min of meer duidelijk geworden binnen welk kader geopereerd zal gaan worden. We zijn nu ongeveer zover, dat de werkelijke werkzaamheden kunnen gaan aanvangen. Omdat bij navraag is gebleken dat een dergelijke opzetlan delijk gezien, tot nu toe nergens anders draait, is er nogal wat tijd nodig geweest om de richtlijnen, waarbinnen gewerkt zal gaan worden te concretiseren. We kunnen wel stellen dat we op dit moment deze voorbereidingsfase achter de rug hebben. DOEL EN WERKGEBIED De doelstelling van de werkgroep kunnen we in het kort als volgt omschrijven: a. het opsporen en vastleggen van kleine monumenten volgens de in de werkinstructie vastgelegde richtlijnen; b. het doen van mededeling aan eigenaren en andere zakelijke gerechtigden van de vastlegging; c. het kweken van begrip bij eigenaren en alle andere belang stellenden voor de waarde d. het bevorderen van het behoud door het geven van voorlich ting en adviezen; e. op een later tijdstip mogelijk publikatie van bepaalde za ken, op kleine monumenten betrekking hebbende. 9

De Spuije | 1978 | | pagina 9