omdat zijn scherpe kanten de sterkste handen stuk scheurden, nu is er overal, tot zelfs op de kleinste polderwegen, de haast volmaakte asfaltweg. De oude bandenwagens zijn niet van lange duur, er komen volgens dezelfde konstruktie nieuwe zwaardere wagens. "In het laatst der vorige eeuw was men te vreden met een laadvermogen van 1500 kg. Dan volgt een zwaardere wagen met brede wielbanden, draagvermogen 2500 kg, in het begin der 20er jaren duwt de bandenwagen zijn oude collega's van de weg, ze torst een gewicht van 5 a 6000 kg, terwijl ze van de paarden geen meerdere trekkracht vraagt dan de oude modellen. Wie echter een ware revolutie op de boerderij teweeg brengt is de tractor. Geleidelijk verdringt zij de paarden, niet alleen op de weg maar ook op de akker doet zij het zwaarste werk. In de voorbije rijke winstgevende jaren werd in onze ge meente een belangrijke, grote hofstede bij de verkoop, in verschillende grotere en kleine percelen verkocht. Het tijd stip was aangebroken dat kleine bedrijven ontstonden. Deze "kleine boeren" vonden hun bestaan in de verbouw van handels gewassen, verkregen door langdurige zware handenarbeid. Bij vlugge handel en hoge prijzen hadden zij een ruim bestaan, al waren deze gronden (te) duur gekocht. Het gelukte hen verder door kennis van hun grond, de nodige en juiste hoe veelheid kunstmest toe te passen, naast theorie was de prak tijk hun raadsman. De grote bedrijven zochten hun winst on der meer op te voeren door zorgzame verbouw van gewassen, die zo nodig houdbaar waren en mede door speculatie somtijds hoge prijzen opbrachten. De grote winsten voor en tijdens de mobilisatie bleven nog een enkel jaar gehandhaafd, dan volgen de 20er jaren met steeds verdere inzinking. In 1930 komt de steun van de Re gering door de Tarwewet. Als deze niet afdoende blijkt te zijn, komt steeds meer Regeringssteun, waardoor de boerde rijen een behoorlijk bestaan krijgen, het gaat echter ten koste van hun vrijheid o.a. door de beperking van het zaai- plan, die voor de boer vaak moeilijkheden met zich meebrengt. De 30er jaren staan bekend om de steun die de Regering aan de boer geeft. Vanaf 1938 komen de Duitsers in ons land aan hoge prijzen datgene kopen wat als oorlogsmateriaal kan die nen. Als in 19^+0 ook ons land in de oorlog wordt betrokken en na enige dagen zich aan de Duitsers overgeeft blijven de steunmaatregelen gehandhaafd onder conditie dat alles aan de Duitse regering zal worden geleverd. Deze toestanden ble- 15

De Spuije | 1979 | | pagina 17