arbeider het onderspit delven tegen de vele grote en kleine machines. De eersten verlaten voor een groot deel ons dorp, burgers uit de steden kopen hun woningen. Het bovenstaande is in het kort het beeld van de 60er jaren. Richten wij ons oog op de TOer jaren, dan zien wij op de boerderij een grote holle landbouwschuurslechts een klein gedeelte is gevuld door landbouwwerktuigen, met in de winter vaak grote hoeveel heden aardappelen, vorstvrij ingesloten door een dikke laag pakstro. Op de meeste plaatsen zijn de stallen uitgebroken. De meeste boeren hebben al hun vee verkocht. De boerin koopt haar zuivel bij de melkboer. De tractor deed de paarden verdwijnen. Het bedrijf behoeft niet groot te zijn of men vindt er een grote en een kleine tractor Op vele hofsteden ligt een vloer van beton, waarop de suiker bieten worden gedeponeerd. De leveringen aan het veer of in het schip behoren tot het verleden. De grote drukte op en om het veer vanaf eind september tot eind december leeft slechts voort in de herinnering van onze oudere mensen. Zware vracht auto's laden de bieten met grijpers, zonder personeel, om deze rechtstreeks aan de fabriek af te leveren, nadat zij door de machine uit de grond zijn getrokken, van bladeren en grond zijn ontdaan, op een wagen gestort, voorzien van een bodem, die hen omhoog heft en op de plaats van bestemming van zich afstoot. Het rooien en afvoeren van de aardappelen geschiedt op gelijke wijze. Behalve met behulp van een om geschakelde tractor-chauffeur geschiedt dit werk door de boer zelf en zijn grote zoon(s). Bij droog weer in het drukke seizoen wordt vaak dag en nacht achter elkaar voortgewerkt Is het werk afgelopen, na schoonmaak van de machines gaan verschillende boeren met hun gezin op bezoek bij kennissen in de andere provincies, voorts zijn er de reizen naar het buitenland, verschillenden zijn tegenwoordig de moderne ta len machtig, 's zomers lokt o.a. de Middellandse Zee, even als 's winters de wintersport in de hoge Zwitserse Alpen. Wij begonnen: "Het is St. Maarten (11 november) geweest, de akkers zijn geploegd, zij liggen in winterrust". Meer dan honderd jaar later, aan het eind van ons overzicht, nog steeds levend als in stroomversnellingen, zelfs zonodig de nacht gebruikend, de werktijden verdeeld over het ganse jaar, vragen wij: "Zijn de resultaten, vergeleken met voorheen, beter?" 17

De Spuije | 1979 | | pagina 19