jaar op de akker, het oudste meisje bleef thuis om voor de kleinere kinderen te zorgen. Rondom het huis ligt een grote tuin, naast de woning staat een hok van eigen fabrikaat, de wanden bestaan uit een dikke laag riet, vastgehecht tussen planken, evenals het dak met pannen. Dit hok dient tot bewaarplaats voor voedsel en strooi sel van de geit en de konijnen. Kaast het schuurtje staat, van hetzelfde materiaal gebouwd, de stal van de geit, iets verder vindt men de hokken van de konijnen. Door noeste ar beid, inzonderheid in de zomer, bij het aren lezen na het oogsten, voorziet het gezin zich van voedsel voor de gehele winter. De geit is de koe van de arbeider, zij is met weinig tevreden en geeft door zijn vele en voedzame melk aan het gezin rijke voeding. Het is de taak van de jongens na hun werktijd voor het voedsel te zorgen. Als de konijnen slacht rijp zijn, worden zij, behalve die voor de fok zijn bestemd, geslacht en als vlees bij de maaltijd gegeten, ander vlees kent de landarbeider niet, wel krijgt hij bij de maaltijd een lap spek, het zgn. buffelspek, geïmporteerd uit Argenti nië. De tuin levert het ganse jaar aardappelen en groente, de bewerking die vele uren vraagt wordt in de vroege morgen of late avond uitgevoerd. Wanneer moeder met de vrouwelijke jeugd na de avondmaaltijd alles schoon in de kast heeft op geborgen, begint zij met de oudste dochters de kleren te herstellen. Als door het vele kruipen over de harde klei de knieën van de broeken der mannen stuk zijn geraakt, wordt over de kapotte plek een lap genaaid, spottenderwijs maken dan de collega's gebruik van het oude devies: "Zij zijn in het gilde van de gelapte broeken". Het loon van een volwassen man bedroeg in de laatste helft van de vorige eeuw 90 cent per 10-urige werkdag, van een vrouw U5 cent, van kinderen naar gelang de leeftijd, onze boer geeft hen, als door regen niet op de akker kan worden gewerkt, werk in de schuur. "Re genverlet" kennen zij niet. Dit was geen gewoonte. Over het algemeen werd op zon- en feestdagen en bij regenverlet geen loon uitbetaald, wat voor verschillende arbeiders armoede betekende. Als één der dochters van het boerengezin trouwt, .betekent dit voor de anderen meer werk, de boerin heeft hulp nodig. De oudste dochter van onze arbeider had de boerin bij de schoonmaak reeds enkele malen geholpen "tot volle tevreden heid", zij wil dit meisje als dienstbode voor dag en nacht nemen. Als haar ouders dit goed vinden en het meisje zelf 19

De Spuije | 1979 | | pagina 21