voorgaande beschuldingen eensdeels ontkende, anderdeels be kende, hebben sij de gedeputeerde des kerckenraets belast haer beschuldinghe in sijne tegenwoordicheijt vast te mae- cken, hetwelcke sij alsoo hebben gedaen dat sij niet alleene ons daerinne te volle gedaen hebben, maer oock D. Samuel selve. Dewelcke oversulx sijne schuit bekent ende sijn groot leetweesen beweesen heeft, biddende dat de broeders des Classis in alle christelicheijt met hem willen handelen, beloovende daerenbooven dat hij hem voortaen soo stichte- lick soude draghen, dat degeene die door hem onsticht waeren, in toecommende tijden ten hoochsten souden gesticht werden. Heeft ooc de selfde D. Samuel verclaertdat hoewel hij be kende sijne propoosten hierbooven verhaeltseer gruwelick ende onstichtelick te sijn, dat hij nochtans deselve buyten zijn gevoelen gesproocken hadde ende dat hij voortaen van soodanige hem soude onthauden. Om welckers ons te versee- ckeren heeft hij dese met sijne hand onderschreeven. (w.g.SAM. NOTHAEUS. VELDNAMEN VAN 1S-HEERENHOEK In de loop van dit jaar zal de eerste uitgave verschijnen in de serie over de veldnamen van de Bevelanden. Na jaren lang onderzoek, zowel bij de plaatselijke bevolking als in de archieven, is het boekje over s-Herrenhoek thans gereed. Het zal heten TOPONYMIE VAN s-Heerenhoek en is geschreven door P.S.G. Raas. In het boekje worden alle aardrijkskundige namen behandeld die nu in gebruik zijn of vroeger in gebruik zijn geweest. Dus niet alleen de veldnamen in engere zin als namen van percelen en veldhoeken, maar ook de namen van het dorp en de polders, het water, de dijken, wegen, straten, huizen en boerderijen komen aan bod. Vandaar het woord toponymie, waaronder alle namen worden begrepen. Van elke naam wordt de herkomst vermeld en/of de verklaring ervan, voor zover die althans bekend is. Ook is steeds aangegeven de oudste vindplaats van een naam en eventueel gebruikte spellings varianten. Zo lezen we dat de oudste naam voor 's-Heerenhoek, Calishoek, tot omstreeks l6jb algemeen werd gebruikt. Later werd de naam 's-Heerenhoek gebruikelijk; die naam komt het eerst voor in 16T3Beide namen zijn ook een periode tegelijker- 6

De Spuije | 1980 | | pagina 8