tijd in zwang geweest. In Calishoek ligt de straat De Zeven- koten. Beide namen betekenen in feite hetzelfde, namelijk "armelijke buurt". Daar in s-Heerenhoek ook de buurtschap Rijkebuurt voorkomt, reeds in 1 67d genoemd, krijgen die namen meer samenhang in hun tegengestelde betekenis. Men heeft in het verleden beide nederzettingen, in verschillende polders gelegen, een duidelijke "opdruk" meegegeven.' Het gebeurt overigens vaak dat namen met een tegengestelde betekenis in eikaars nabijheid voorkomen. Een interessante waternaam is Paerehat, welke naam als car- navalsnaam voor het dorp wordt gebruikt. De naam, officieel Paardengatsche Watergang, blijkt reeds zeer oud te zijn en is waarschijnlijk afkomstig van een zandplaat of schor met de naam Paerdemerctdie reeds in 1513 wordt genoemd, dus nog voor de ondergang van het oude Borssele. De naam Lillo, bij velen bekend, is afkomstig van de gelijkluidende plaatsnaam in België. Een zekere Jan Prins, wonende "in den polder van Lillo", kocht in 1730 een naast dat toenmalige hoefje gele gen stuk grond. Door de eeuwen heen is de naam in gebruik gebleven, zozeer zelfs dat een van de laatste bewoners er zijn bijnaam aan te danken had. Talrijk zijn de toponiemen die afgeleid zijn van een familie naam. Om enkele van die geslachtsnamen te noemen: Bisschop, Bosschaart, Courtin, Hoedemaker, De Keizer, Koene, De Roover, Schipper, Stevense, Vleugel, Westdijk, De Winter, Witboom, etc. Het is verrassend hoeveel namen er in zo'n kleine ge meente, gelegen in de jongere polders, verzameld konden worden. Den 'andvêêger, Appelcreke, 't Groenlant, Hoedema- kershoek, de Hooge deurede Kiekuut, 't Klooster, Landmans- lustde Langen ols't Lapje, de Negen gemeten, Nollethoek, Pastoorshoek, de Patiëntie, de Schotte, 't Schuitvlot, de Stêênbakkerieë, Têêuwes'oek en Zonnemairehoek zijn enkele van de honderden namen die bijeengebracht zijn. Opgenomen zijn alfabetische registers op de toponiemen en de persoonsnamen, terwijl in een groot aantal noten alle schrif telijke bronnen zijn vermeld. Het boekje wordt uitgegeven op hetzelfde formaat en in dezelfde uitvoering als het jaarboek. De omvang bedraagt ca. 75 bladzijden. Het is geïllustreerd met foto's en tekeningen, terwijl een losse grote overzichts kaart is bijgevoegd. De prijs is vastgesteld op 13,voor de leden en 17, voor de niet-leden. U kunt nu reeds uw exemplaar reserveren door het in dit num- 7

De Spuije | 1980 | | pagina 9