Op Zaturdag den 23 Febr. 1828 had er eene aardbeving plaats, waarvan de schuddingen in den morgen tusschen 8 en half 9 nre, gedurende 7 k 8 seconden, algemeen in Zeeland en zoo ook hier min of meer bespeurd werden. De zomer van datzelfde jaar kenmerkte zich ook nog door onophoudelijk zware onweêrsvlagen, vergezeld van hagel en storm, vooral in de maanden Aug. en Sept., door welke inzonderheid het naburige dorp 's HeerJrendskerke in den namiddag van 12 September zoo zwaar geteisterd werd. Om nu niet bepaaldelijk te gewagen van den strengen winter en de daarop gevolgde aanhoudend gure luchtsgesteldheid en den regenachtigen zomer in 1829; alsmede van de hevige en langdurige koude, welke van het midden van Nov. 1S29 tot in Febr. 1S30 aanhield, zoodat de scheepvaart gedurende al dien tijd volkomen gestremd was, en het ijs, hetwelk eene buitengewone dikte had bereikt, eerst in het begin van Maart begon te verdwijnen, terwijl door de menigvuldige sneeuw reeds omstreeks Kersmis de wegen nagenoeg onbruikbaar gemaakt waren, volgde hierop een bijzonder heete zomer, in welken gedurende eenen geruimen tijd geen regen viel. Op den 14 Julij 1831 zag men zich hier door eene zware onweersbui overvallen, vergezeld van buitengewoon groote hagelsteenen, waardoor in deze gemeente op eenige streken de veldvruchten en vooral het zaad veel ledenterwijl ook eenige schade veroorzaakt werd door het verbrijzelen van verscheidene glasruiten. BRONNEN Archief van de Brede Watering van Zuid-Beveland. Overlopers van het ambacht s-Heer Abtskerke Archief van de gemeente Borsele. Akten van de burgerlijke stand en bevolkingsregisters van de to. gemeente 's-Heer Abtskerke. Gemeentearchief van Goes akten van de burgerlijke stand Goessche Courant Rijksarchief Zeeland Notarieel archief J. van der Baan, Wolfaartsdijk, geschetst als eiland en am bachtsheerlijkheid als burgerlijke en kerkelijke gemeente, Goes, 1866. Tekeningen: van de auteur Foto's: A.N. Binkhuijzen. 18

De Spuije | 1980 | | pagina 20