niet scheren: het was dus nodig op eigen kosten een ver vangende herder in te schakelen. Dat betekende het betalen van een dagloon voor een vervanger, als de eigen kinderen nog te klein waren, of niet bekwaam genoeg voor de taak. Het extraatje moest echter kostte wat het kost binnen blijven (er was wel eens wat nieuws nodig: een bombazij nen broek, een boezele schorte...) in het gezin van mijn grootvader was grootmoeder dan de uitverkorene Omstreeks juni-juli werden de overcomplete schapen ver kocht. Dat waren voornamelijk de oudsten en de kneusjes, de mannelijke lammeren en ook nog wel jonge ooien. De af levering vond meestal plaats in Goes, in een grote schuur, ter plaatse van het tegenwoordige Landbouwcentrum, daar wisselden de dieren van eigenaar. Een bekende handelaar in schapen en wol heette Labeur, van hem herinner ik mij naast zijn voordeur de zeer mooie naamplaat van zwart glas of marmer, waarop in gouden letters het beroep stond. Dat inleveren bracht voor de herder een belangrijk extra- tje met zich mee: een dubbeltje voor een ouder schaap, een stuiver voor een lam, bij elkaar, afhankelijk van het aantal dieren, een buitenkansje van formaat. De trekreis naar Goes, die bij mijn grootvader in êén van de oudere polders, de Hollestellepolderbegon, duurde per pedes apostelorum een halve dag. Het wolvee was bij aankomst doodmoe Omstreeks dezelfde tijd had, evenals nu nog, de jaarlijkse wolaflevering plaats. Dat was een plezierige reis die nu eens niet te voet ging: de wol werd afgeleverd per boere- wagen, de herder mocht mee (meestal ging de baas zelf) en op kosten van de baas. Dat was een hele eer; de herder mocht dan zelf het produkt aanreiken waaraan hij een heel jaar tijd en toewijding had besteed. Het schijnt dat op de terugreis de baas niet keek op een "pikketanusje" voor zichzelf, maar evenmin voor de herder, al zorgde hij er wel voor dat deze niet al te vrolijk werd. Trouwens bij de rit op zo'n holderbolderwagen met een lege maag was het raadzaam niet al te veel pintjes bier of glaasjes sterke drank binnen te hebben. Maar de baas had geld ge beurd, en dat bracht, met de neutjes die de herder kreeg toegeschoven de stemming er wel in. Ach, wat wil je, een mens leeft maar eens. Het afleveren van de wol was een gemakkelijke zaak, dat van de schapen bracht meer met zich mee: op de lange tocht naar Goes en bij warm weer 9

De Spuije | 1981 | | pagina 11