ram van joe 'or, ku je begriepe". Een nieuwe waarschuwing werd in de wind geslagen. Maar een wandelaar, zeker éên die een vracht te dragen heeft, is in de rug bijzonder kwetsbaar: als de ene voet op de grond komt, gaat de andere er vandaan, dit is voor de ram het ideale moment. Een krachtige impuls, een flin ke vaart, en dan een stoot onder het meest bevleesde deel van het lichaam: in minder dan geen tijd zat de verzame laar uit 's Heerenhoek op zijn achterste tussen de kor ven met gebroken eieren. Een dure les. Noten: 1 )De herders gebruikten rond de eeuwwisseling nog tondel doos en vuurslag. Lucifers waren nog niet erg in zwang en een te duur artikel als men vaak een pijpje stopte. In het huishouden werden zwavelstokken (solfers of sul- fers) gebruikt; meermalen heb ik voor iemand die niet wel bij het hoofd was de uitdrukking: "die vent leurt met solfers" horen gebruiken. Later werden dat molentjes. (2)Niet te verwarren met de klepkorf. De klepmand was onge veer 80 cm. breed, 1 meter hoog en 30 cm. diep; daar kon het een en ander in. Het gezegde "doe open de klep en laat zien wat je hebt" zal er aan ontleend zijn. UIT DE ARCHIEFKEUKEN Bij de gemeentelijke archiefdienst van Goes verschenen on langs twee inventarissen van aldaar bewaarde archieven in druk. Van de hand van H. Uil verscheen de Inventaris van het ar chief van de Stad Goes, 126T1 U^+9— 1851 1927Op overzich telijke wijze worden daarin de archivalistische rijkdommen van de stad Goes ten toongesteld. De inventaris is bij de gemeentelijke archiefdienst verkrijgbaar en kost 25, per stuk. Ook is daar verkrijgbaar de inventaris van de Archieven van de Gereformeerde Kerk te Goes, 1836-1967, van de hand van A.J. Barth. Tijdens de Afscheiding, zo rond de jaren 1836- l8i+0, vormde Goes een centrum van deze godsdienstige bewe ging en gelukkig werd er juist uit deze periode interessant 11

De Spuije | 1981 | | pagina 13