Het gaat, zoals uit bovenstaande blijkt, om een beving die plaatsvond in Middelburg. Het dagboek is van ene Johannes van Rentergem van de Middelburgse familie Van Rentergem, na 1806 Agelink van Rentergem. De bodem was in die jaren verre van rustig, hetgeen blijkt uit de volgende dagboeknotities: Den 18 februarij 1756 zijnde Biddag des morgens omtrent kwar tier voor 8 uuren wanneer ik leesde het eerste Kapittel van Jesaia is er een schudding van aardbeving gevoeld welke niet lang duurde, doch zo sterk was dat ik met mijn stoel op wel ke ik zat voorover beweegde en volgens getuigenis van veel menschen het Porcelein en de andere meubelen in de huizen beweegde, doch Gode zij dank, zonder eenige schade zijn af gelopen. 1760. Den 20 Januarij 's avonds even over 10 uren is er een aard beving hier in Middelburg gevoeld die zeer sterk was, worden ik, Johannes van Rentergem en mijn vrouw Adriana van Been met onze stoelen bewogen, doch zonder schade, doch zoo sterk niet als die van 18 februarij 1756. De heer Peters wordt bij deze dank gebracht voor zijn inzen ding. Van de heer P.S.G. Raas ontvingen wij het hierna volgende verhaal over een brand in 's Heerenhoek. BRAND IN 'S HEERENHOEK Op 21 oktober 1669 brandde het grootste deel van 's Heeren hoek af. Over deze ramp staat in het acteboek der Nederlands Hervormde kerk het volgende1 "Consistorie den 23 octob. 1669 Also het den Almachtigen en rechtvaerdigen God gelieft heeft dese onse plaetse van 's Heerenhoeck te besoeken door een schricklicke en schielike brant op den 21 octob. 1669, meest alle d'huysen van den voorsten hoeck, weynich uytgenomen, in een oogenblik ter neder ruckende, de voncken door den harden wint seer voortgedreven zijnde en hierdoor een grote armoede van vele goede ingesetene veroorsaeckt was, so dat het droe- vich was om te sien en te horen de tranen en suchtingen van so veel bedroefde en bedruckte, so is het dat men hier ge- 3

De Spuije | 1981 | | pagina 5