Flaes en Brünjes, gebouwd in 1865maar bij de plaatsing in de kerk, in 1956, werd het historisch karakter geweld aange daan. In de Gereformeerde Westerkerk, die in 1930 in gebruik werd genomen, had ook een historisch orgel kunnen staan, wanneer men dat van de kerk aan de Wijngaardstraat -de bouwvallen ervan werden in begin van de 50-er jaren gesloopt- naar de Westerkerk had overgebracht. In 1930 was dat orgel al 110 jaar oud. De kerkeraad oordeelde echter dat het te zeer was versleten om nog gerepareerd te kunnen worden. Bovendien telde het slechts 16 stemmen en dat vond men te weinig. De orgelfabriek Dekker bouwde voor de Westerkerk een nieuw or gel en gaf voor het oude 1.000, Naar de overlevering wilde, zou het zijn gesloopt. Toch doet het instrument nog wekelijks dienst en wel in de Hervormde Kerk van Wierum bij Dokkum. Thans moet het weer gerestau reerd worden en omdat men dezer dagen daarmede zorgvuldiger te werk gaat dan rond 1930 wil men terug naar de situatie van 1820, toen het werd gebouwd. Men neemt aan, dat het orgel werd gebouwd voor de Hervormde Kerk van Tzummarum, in de buurt van Leeuwarden. Rond 1875 bouwde men aldaar een nieuwe kerk. Het was oorspronkelijk de bedoeling, dat het orgel uit de oude kerk in de nieuwe zou worden geplaatst, maar bij nader inzien gaf men orgel bouwer Van Dam te Leeuwarden opdracht om een nieuw instru ment te vervaardigen. Het oude werd door Van Dam teruggeno men In de Gereformeerde Kerk aan de Wijngaardstraat had men van af 18U1 tot. ultimo 1876 gebruik gemaakt van voorzangers, als zodanig fungeerden bij toerbeurt de ouderlingen en dia kenen. Dat beviel de gemeente zo goed, dat er oppositie ont stond toen de kerkeraad begin 1876 besloot om vaste voorzan gers te benoemen. Om de vrede in de gemeente te bewaren wer den de nieuw benoemde voorzangers weer bedankt en zongen de kerkeraadsleden de psalmen, op hele noten, weer voor. Niet iedereen was er echter van gediend. In mei 1875 was de kerkeraad verblijd met een gift van 10,van een onbeken de gever, waarmede deze voorhad, dat allerwege zijn voor beeld zou worden nagevolgd, opdat er aldus voldoende geld zou inkomen om een orgel te kunnen aanschaffen. Toen dat 12

De Spuije | 1981 | | pagina 14