tje "bespeelde, toch wel een belasting was om elke zondag 3 maal de gemeentezang te begeleiden. De orgelkommissie, bestaande uit B.M. den Boer, M. Sterk, B. Janse, J. Faberij de Jonge, A. de Jong Jz.A.J. Herdink, J. Mulder, C. Oranje, J. Donner en M. de Jonge Jz., verga derde voor de eerste maal op 11+ februari 1877 Tot voorzit ter verkoos men B.M. den Boer en tot sekretaris M. de Jonge. M. Sterk werd penningmeester. De kommissie besloot twee lijsten te maken, nl. een voor vrijwillige bijdragen die men het eerst zou aanbieden aan gemeenteleden en één voor een jaarlijkse bijdrage, die men zou voorhouden wanneer de gemeenteleden geen vrijwillige bijdrage zouden geven. Op deze wijze hoopte men te voorko men, dat men met een schuldenlast op het orgel zou worden geconfronteerd. In maart 1877 bleek er 1.178,33 te zijn opgebracht aan vrijwillige bijdragen en 73,25 aan jaar lijkse bijdragen. Men moest toen alsnog overgaan tot het uitgeven van rentende obligaties om het totaalbedrag, onge veer 2.200,bij elkaar te krijgen, hetgeen tenslotte gelukte. C. Pot had inmiddels aan de kerkeraad bericht wel als orga nist te willen fungeren, mits hem een salaris van 125, per jaar zou worden verstrekt. De orgelkommissie, aan wie de brief ter afdoening was gegeven, vond dat veel te veel. Een beslissing hierover werd uitgesteld. Op basis van de ingekomen bedragen besloot men af te zien van de aankoop van een oud orgel. Ook zou men geen harmo nium aanschaffen. Het zou een nieuw pijporgel worden. In de vergadering van 12 april 1877 deelde de voorzitter evenwel vlakweg mee, dat hij het besluit van de orgelkom missie naast zich had neergelegd. Op aanraden van een predikant had hij een advertentie ge plaatst in de Standaard en in de Tijd, teneinde een gebruikt orgel te kunnen aanschaffen. De bewuste predikant had hem verzekerd, dat er vooral uit Rooms-Katholieke kerken goede orgels gekocht konden worden, omdat die vaak niet meer vol deden aan de liturgische eisen zoals die toen in de Rooms- Katholieke kerk golden. Op de advertentie was gereageerd door orgelbouwer Velderman te Alkmaar. Maar na advies van een deskundige besloot men 11+

De Spuije | 1981 | | pagina 16