daarvan af te zien. Het orgel was te duur en bovendien ont braken er een Trompet en een Cornet, twee stemmen, waarop men in die tijd zeer gesteld was. De pastoor van de parochie te Horst in Limburg reflecteerde ook op de advertentie. Hij bood het orgel in zijn kerk te koop aan voor de somma van 1.000,Men vroeg nadere ge gevens aan de pastoor, waarop deze mededeelde dat orgelbou wer Franssen uit Roermond het instrument meegenomen had. Deze deelde mee, dat het instrument 1+00,waard was en dat er voor 600,aan gerepareerd moest worden. Ook moest de kast vervangen worden, maar daarvoor had hij nog een oude, die 50,op moest brengen. Hij was bereid om het orgel voor 1.1+50,in de kerkaan de Wijngaardstraat te plaatsen. De kommissie bedankte de orgelbouwer voor zijn inlichtingen en besloot toch tot de aankoop van een nieuw orgel over te gaan. Men nam kontakt op met de orgelbouwer Witte te Utrecht, maar die had geen tijd. Vollebrecht in s-Hertogenbosch wilde eerst de afmetingen van de kerk in zijn bezit hebben, die hem verstrekt werden. Looman en Schaeffels te Leiden zouden een offerte maken. De kommissie besloot in Wissenkerke het Vollebrechtorgel in de Hervormde Kerk aldaar te bezoeken. Opgetogen kwamen de kommissieleden terug, maar de voorzitter, die niet was meegegaan had nog een verrassing in petto. In de vergadering van de kommissie van 29 mei 1877 was or gelbouwer L. van Dam aanwezig. Hij bood een pijporgel te koop aan. Van Dam wilde het orgel, dat ongeveer 60 jaar oud was, voor 1.600,in de kerk aan de Wijngaardstraat plaatsen. En G. de Jonge, die zijn enthousiasme over het Vollebrechtor gel in Wissenkerke niet onder stoelen of banken had gesto ken, moest toezien hoe de kommissie inging op het aanbod van Van Dam. Staande de vergadering werd het koopkontrakt getekend. De kerkeraad bekrachtigde de handelwijze van de kommissie. De volgende zorg van de kommissie was het plaatsen van een oxaal in de kerk, waarop het orgel werd geplaatst. Dat oxaal kwam er voor een bedrag van 500,Het werd gebouwd aan de straatkant, recht tegenover de preekstoel. De vergadering van 20 november 1877 was er één waarop ge- 15

De Spuije | 1981 | | pagina 17