10 helaas geen huwelijksaantekeningen bewaard gebleven. Vanaf 1734 zijn huwelijks aantekeningen bewaard gebleven van de Waalse gemeente te Goes. Eerst in 1797 werd volledige vrijheid van huwelijken afgekondigd voor alle geloofsovertuigingen. In het gemeentearchief van Goes zijn de trouwboeken te raadplegen. Het leesgezelschap "Lust tot Onderzoek", door C. Beenhakker In Kloetinge werd in de maand december van het jaar 1864 een leesgezelschap opge richt. De eerste notulen zijn geschreven op 6 januari 1865. Daarin werden de namen van de leden bekend gemaakt. Het gehele gezelschap bestond uit 25 leden nl. J.C. Witte, president, J.A. van Maaren, sekretaris en verder de leden A.Oele, P. Phernambucq, J.A. Verburg, L. de Bruijn, Jn. Beenhakker, Jn. Pot, J. Zwartepoorte, Jb. Beenhakker, C. Warnsinck, P. de Keulenaar, P. Zwartepoorte, A. Verlare, T.W. Witte, J. Welters, C. Caboort, J.P. Saman, J. Duinkerke, R. Straub, P. de Vos, L. Dekker, C. Dekker, Chr. van de Linde en K. Goetheer. Het doel van de vereniging kan men lezen in het reglement, bestaande uit 30 artikelen. Doel artikel 1 Het doel dezer vereeniging is om door het lezen van geschikte werken en het houden van vergaderingen, waarin vrijwillige lezingen en bijdragen gedaan worden, den lust tot onderzoek op te wekken, daardoor de kennis uit te breiden en tevens de leden aangename en nuttige ontspanning te verschaffen. In artikel 2 wordt de satnenstelling van het bestuur omschreven. Het bestond uit een voorzitter, vice-voorzitter, sekretaris, penningmeester en een bibliothekaris. Dit reglement werd op 1 maart 1927 gewijzigd. Direkt na de oprichting vond er een bestuurswisseling plaats. J.A. van Maaren wordt penningmeester en C. Warnsinck sekretaris. In de vergadering gehouden op 24 februari 1865 betuigt de president zijn hartelijke dank voor de hem door de heer Jn. Beenhakker geschonken lessenaar. Hij geeft op zijn beurt deze lessenaar aan de vereniging en hoopt dat hetgeen daarachter gelezen wordt de leden tot nut mogen strekken. Vanaf de oprichting van het gezelschap werden de gelezen werken en tijdschriften eenmaal per jaar tijdens de vergadering bij opbod verkocht. Dit was nodig om van de opbrengst weer iets nieuws te kunnen kopen. De kontributie bedroeg f 2,60 per jaar. Interessant is het om te lezen welke tijdschriften werden gekocht. Dit waren: Het Evangelisch Penningmagazijn en het Stuiversmagazijn. Enige jaren later worden genoemd: De Christelijke Huisvriend, Humoristisch album en het Nieuw Goedkoop Magazijn, alle uitgaven omstreeks 1875. Nog later verschijnen o.a. Familieblad, Oud en Nieuw, Eigen Haard en omstreeks 1918 de tijdschriften Prins, Timotheus, Panorama, Aarde en haar volken en Stuiversblad. Het gezelschap vergaderde in de consistorie van de Nederlandse Hervormde Kerk. Dertig jaar lang mocht men ongestoord gebruik maken van de consistorie, totdat één van de kerkvoogden bezwaar maakte tegen dit gebruik. Daardoor was men

De Spuije | 1982 | | pagina 12