12 genoodzaakt om te vergaderen in de gemeente-herberg. Tenslotte werd ook die vergaderzaal verlaten en vergaderde men in gebouw "Amicitia" (zie foto). De bode van het Leesgezelschap De man die elke week de leesportefeuille bij de leden aan huis bezorgde was de heer Willem Leijs Jz. Hij was gekleed in de zuidbevelandse hoerendracht en hij was een bekende verschijning in de gemeente. Dat bezorgen van de portefeuille was een neven- funktie. Hij was ook in dienst van het ziekenfonds en kon tegelijkertijd als hij het geld voor het ziekenfonds ophaalde, de portefeuille meenemen. Hij verdiende niet veel met dit werk. Zo vond ik in de archiefstukken van de vereniging twee door hem geschreven briefjes, waarin hij vraagt om meer loon. Hieronder een onverkorte weer gave van de twee door hem geschreven briefjes. Briefje van de bode, geschreven 12 - 12 - 1916. Waarde vrienden. Zooals het weder zoo bijna Een einde heeft genomen En ik wederom weder bijna een jaar Uwer Vereeniging heeft gedient in moeilijke en makkelijke tijden En ook in goed maar ook in slecht weder heeft gediend. Zoo kom ik even tot U allen met Een vriende lijke vraag of met het begin van het Nieuwjaar niet een beetje bij het loon kon komen want als U het eens goed nagaat dat ik 52 weken 40 uwer leden moet opzoek voor de som van 15,50 cent (per jaar - CB) dan geloof ik toch niet dat ik mij zonder reden tot u wend. En dan heb ik toch uwer vergaderingen ook klaar te maken en schoon te maken zoo als u allen weten. Nu vrienden ik hoop dat u mij dat niet kwalijk zal nemen, dat ik dat zoo doe want ik dacht dat het beter op een vergadering was als een persoon. Verder Gegroet van uw vriend W. Leijs Jz. Het tweede briefje (ongedateerd) Waarde vrienden aangezien ik uw vereeniging reeds 10 jaar heeft gediend door regen en wind en zonneschijn zoo heb ik het plan gemaakt om tegen 1 februari mijn ontslag te vragen indien als er niets anders aan te doen is om het werk dat ik 52 keer per jaar moet afleggen en zoo heb gereken 52 keer 40 is 20,80 cent in een voljaar plus de vergaderingen klaar en opruimen dus dat is per keer 38 cent per week en dan nog niets voor de vergadering die minstens 9 a 10 keer gehouden worden. Het is niet te doen om te zeggen ik zal ze wel helpen, neen, maar dan kunnen de leden het ook eens na loopen. Zo blijf ik Uw Vriend W. Leijs. De bode kreeg opslag en werd ook niet vergeten. Ter gelegenheid van zijn 50e verjaar dag kreeg hij van het gezelschap een kado. Dit werd vermeld in de vergadering van 29 december 1930. Het gezelschap vierde feest. 6 januari 1875 Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan werd een feestlied gezongen, dat speciaal voor die gelegenheid was gemaakt. Onder begeleiding van twee muzikanten, die op harmoni ca's speelden, werden er vele liederen gezongen.

De Spuije | 1982 | | pagina 14