16 1864- 1964 Grote aandacht werd geschonken aan de viering van het 100-jarig bestaan van "Lust tot Onderzoek". Op 13 januari 1965 werd feest gevierd in het gebouw "Amicitia", met een uitvoerig programma. Het cabaretgroepje "Het vraagteken" zorgde voor amusement. Tot de genodigden behoorden de burgemeester van Kloetinge, mr. H.N. Baron Schimmelpenninck Van der Oye en zijn echtgenote, mevr. Baronesse Schimmelpenninck van der Oye - Beelaarts van Blokland. Ook enige vertegenwoordigers van de boekhandel uit Goes, mevr. de Jonge en de heer Geene waren aanwezig. Reeds vanaf de oprichting van het gezelschap was er een binding met boekhandel de Jonge (voorheen Pieterman). Het bestuur bestond op 13 januari 1965 uit de volgende personen. B. M. van Nieuwenhuyze, voorzitter C. Beenhakker, sekretaris J. van Wijckhuijsen, bibliothecaris J. Verburg, penningmeester J. van de Velde, vice-voorzitter De laatste vergadering van het gezelschap was op 28 februari 1980. Men besloot toen tot opheffing van "Lust tot Onderzoek". Aanvankelijk vergaderde men in het begin elke 14 dagen. Daarna enkele vergaderingen om boekwerken te kiezen, met daaraanvolgend een jaarvergadering waarbij de gelezen boeken bij opbod werden verkocht. Eén der leden fungeerde daarbij als roeper. Bekende roepers waren de heren Jan Oele en Jan van de Velde. Deze heren beschikten over de nodige humor en slag vaardigheid. Op iedere jaarvergadering werd een tulband verloot, die soms ook meteen werd opgegeten. Veel vrolijkheid, veel gezelligheid en dat alles in een landelijke sfeer, een dorpsgebeuren. Enkele leden bleven de vereniging jarenlang trouw, zoals de heren L. Dekker, die 61 jaar lid was (van de oprichting af) en W. van Liere, die 70 jaar lid was. De voorzitters, o.a. dhr. Moojen vanaf 1871 tot 1906, dhr. Chr. Kloosterman van 1906 - 1912 en dhr. K.L. Kramer 1924 - 1964. Deze heren werden later gekozen tot ere-voorzitter. Bij de opheffing van het gezelschap waren aanwezig: B.M. van Nieuwenhuijze, W. Beenhakker, M. Buitendijk, W.van Liere, Joh. Keukelaar, C. Dekker, P. Leendertse C. van Nieuwenhuijze, J. van Nieuwenhuijze, J. van de Velde, C. Verrijzer, J. Verrijzer. Tijden veranderen. Ook de behoeften van de mens. Men zoekt andere manieren om zich te ontwikkelen en te ontspannen. Na een bestaan van 116 jaar kwam een eind aan deze opmerkelijke Vereniging. Tenslotte het verslag van de sekretaris Chr. W. van de Linde, 2 nov. 1871 Notulen der 77ste vergadering van het leesgezelschap "Lust tot Onderzoek" gehouden den 7e maart 1872 Den leden van "Lust tot Onderzoek" Zal ik voorlezen uit het Notulenboek; Opdat zij te weten mogen komen, Wat ik den 7den Maart hier heb vernomen;

De Spuije | 1982 | | pagina 18