5 Op verzoek van de heemkundige kring Walcheren is op 2 februari 1982 te Koudekerke door de sekretaris van de werkgroep een lezing gehouden in verband-met het streven om daar ook met een vergelijkbare opzet te beginnen. Door gebrek aan aktieve medewerkers moesten de totale aktiviteiten gedurende het verslagjaar noodgedwongen van beperkte omvang blijven. H.J.R. Weinreich voorzitter. G.J. Lepoeter sekretaris. Sprokkelingen uit het verleden Ditmaal enkele krachtige uitspraken van onze voorouders. Op de titelpagina van het register van transporten en plechten van Goes (invent. Lasonder, nr 1750) vindt men deze uit ca. 1570 daterende spreuk: Alle menschen zijn luegenachtich ende Godt es alleene waarachtich. In het archief van de weeskamer te Goes, vnr 1462, is een boedelbeschrijving aanwezig van de boedel nagelaten door Corneiis de Lerse en Cornelia van Oostee (13 jan. 1691 waarin een gouden trouwpenningwordt vermeld, met de volgende teksten op de voorzijde "de klok-hen mind haar kiekens seer dogh ik mijn liefste nogh veel meer". op de keerzijde "reyne herten en handen sijn onverbrekelijke banden". Als waarde van de penning werd 11.0.0. opgegeven (één pond is f 6,-) Oudheidkundige vereeniging De Bevelanden Op onze oproep in de vorige aflevering van de Spuije hebben een aantal personen gereageerd. De heer Beenhakker kon ons mededelingen doen over lezingen die door deze vereniging zijn gehouden. We kunnen noemen lezingen van P.C. de Gelleke over "Iets over het observantenklooster te Sluis" (1931), "Het verzonken Reimerswaal" (1931) en "Het kasteel Westhove" (1931). De heer Kole te Washington kon aan de lijst van publikaties nog toevoegen: A. M. Wessels, Goes in den Patriottentijd (oproer 1787) uit 1929. Van dezelfde: De veroordeling van Dr. Renatus Stenhuijs uit 1933. Van A. de Smit: Iets over de Hervorming en de predikanten te Reimerswaal uit 1929. De heer Geleedst deed ons enkele adressen aan de hand, waarop mogelijkerwijs nog iets van een archief van deze vereniging berust. Daarnaar wordt een onderzoek ingesteld. Op zaterdag 9 juni 1934 hield de vereniging een "historische excursie naar Mechelen". De autobus vertrok om half zeven 's morgens. Bezocht werden in Mechelen de besloten Hofjes in het Hospitaal, de gebouwen van het Gerechtshof, Het gemeente archief, het bisschoppelijk museum en het Stadsmuseum alsmede de St. Romboutskerk. De kosten waren f 4,50 per persoon, warme maaltijd, entreegelden en fooien inbegrepen. Het oude zeeuwse woonhuis De heer F. Jilleba publiceert een studie over het oude zeeuwse woonhuis in De Wete,

De Spuije | 1982 | | pagina 7