11 werd meegedeeld, dat het meisje naar een andere betrekking moest zoeken, alwaar zij op zondag geen werkzaamheden behoefde te verrichten. Men beschouwe een en ander in het licht van de tijd. Vandaag mag men daarover glimlachen, niet spotlachen. De broeders deden het om des gewetenswille. Aan de huisvesting van de predikanten besteedde men veel zorg. Op 2 augustus 1888 werd voor pastorie een huis met tuin aangekocht staande in de Hoofdstraat te Biezelinge, voor een bedrag van f 1625,62. Nadat ds. Van Apeldoorn die had betrokken, werd de vrijgekomen ruimte in de stenen kerk gratis ter bewoning aan een weduwe aangeboden, die tegelijk daarmede het kosterschap werd opgedragen. De gratis bewoning verving de wekelijkse uitke ring van de diaconie. Dat de kosteres met dat 'gratis' woonbericht bij de bakker geen brood kon kopen was blijkbaar aan de aandacht van de broeders ontsnapt. De pasorie aan de Hoofdstraat te Biezelinge werd vervangen door aankoop van een groot woonhuis met koetshuis en 18 are grond te Kapelle in de Biezelingsestraat. Op 30 oktober 1899 werd de notariële akte verleden. Inmiddels was de stenen kerk te Biezelinge ook aan vervanging toe. Na vele mis lukte pogingen kon men te Biezelinge geen geschikte bouwgrond kopen. Tenslotte kwam men, niet zonder tegenstand, tot het meerderheidsbesluit om bouwterrein aan te kopen van S. Vreeke. Dit perceel grond was gelegen in het Groenewoud, ten noorden van de spoorlijn. Op 15 november 1915 werd de kerk eigenaar van 6 are bouwgrond voor de somma van f 1250,-, naast het perceel bouwterrein waarop eerder met aller medewerking een Christelijke Nationale School was gesticht, lig gende zo ongeveer in het midden van beide dorpsdelen. Beide projecten, school en kerk, vormden toen als het ware een zekere complete ring van het werk en streven der toenmalige Gereformeerde Gezindte. Spijtig, ja triest is het, dat een deel van de leden te Biezelinge zich niet kon vereni gen met de kerkbouw ten noorden van de spoorlijn. Door een aantal leden te Bie zelinge werd het lidmaatschap opgezegd. Zij stichtten de Chr. Gereformeerde Kerk te Biezelinge. Op 20 november 1915 werd de bouw van de nieuwe kerk aanbesteed onder leiding van architekt Rothuizen te Goes. De bouw werd gegund aan de laagste inschrijver, D. van Maris, te Kapelle, voor de som van f 12981,- Op Hemelvaartsdag 1916 had de inwijding plaats door ds. B.A. Knoppers. De titel van de preek was 'Sions Heer lijkheid' Op 26 mei 1916 werd besloten tot de aankoop van een kerkorgel bij de fa. A.S.J. Dekker te Goes voor de prijs van f 1900,-. De totale kosten van bouw en inrichting beliepen f 15.755,50. Het in 1899 gekochte woonhuis voor de predikant vergde wegens ouderdom nogal wat reparatie. In 1925 werd besloten het te verkopen en om een nieuwe pastorie te bouwen aan de Biezelingsestraat. De oude pastorie bracht f 7557,-- op. De nieuwe kostte f 12.120,-. In 1964 maakte deze woning plaats voor de huidige pastorie aan de Van der Bilt- laan. Vanaf de datum van instituering tot op heden hebben 13 predikanten de gemeente gediend. Door de groei en uitbreiding van de gemeente ontstond ruimtegebrek in kerk en consistorie. Door diverse inwendige verbouwingen heeft men hierin voor-

De Spuije | 1984 | | pagina 13