2 bezichtigd. Op meer dan 100 panelen zijn de kerken met behulp van foto's en tekeningen in beeld gebracht, waarbij door middel van korte bijschriften de nodige toelichting wordt gegeven. Naast deze bijzondere expositie konden ook de vaste collecties van het museum bezichtigd worden. Al met al kan op een boeiende en leerzame avond worden teruggezien. Lezing door dr. C. Dekker op vrijdag 21 oktober 1983 over de vluchtbergen in Zeeland. De belangstelling voor deze lezing was zeer groot. 165 belangstellenden waren naar het museum te Goes gekomen om de bekende, uit Wemeldinge afkomstige historicus te horen spreken over de tijd waarin hij bij uitstek deskundig is: de middeleeuwen. De lezing van de heer Dekker spitste zich vooral toe op de middeleeuwse vlucht bergen, waarvan nog steeds een aantal in Zeeland aanwezig is. Aan de hand van talrijke gegevens uit de oude bronnen werd uiteengezet dat de bergjes niet zijn opge worpen als wijkplaats bij overstromingen, maar dat ze in aanleg een militaire betekenis hadden. Bovenop de bergjes waren houten, later ook wel stenen verdedigingswerken gebouwd tegen aanvallen van vijandige edelen. De theorieën die in de loop van de tijd rond de bergjes zijn ontstaan kwamen ook aan de orde, evenals het onderzoek dat vroeger werd verricht. Op duidelijke en soms humoristische wijze wist de spreker zijn gehoor een duidelijk beeld te geven van het onderwerp, dat zozeer in de belangstelling staat. Lezing door P.S.G. Raas, op 26 november 1983 Na afloop van de jaarvergadering, die door ca. 70 belangstellenden werd bezocht hield de heer P.S.G. Raas een lezing over 's Heerenhoek. Op boeiende wijze schetste hij een beeld van het ontstaan van het dorp, deed hij de kerkelijke ontwikkeling uit de doeken, waarbij naar voren kwam, dat 's Heerenhoek niet altijd een Rooms-Katholieke enclave op Zuid-Beveland is geweest, en vertelde nog een en ander over het dorpsleven. Uitgebreid stond hij stil bij het oude Nederlandse Hervormde kerkje van 's Heerenhoek, dat met de ondergang wordt bedreigd. De heer Raas betoonde zich een groot voor stander van behoud van het gebouwtje. Ook het gemeenschapsleven in het dorp kwam ter sprake. Dat staat en stond op hoog peil. Als hedendaagse voorbeelden noemde de heer Raas onder meer de gezellige uitgaansmogelijkheden, het carnaval, dat al jaren een begrip is in Zeeland - de carnavals stoet trekt altijd vele duizenden kijkers - maar ook een sportief gebeuren als de jaar lijkse wielerronde kreeg een plaats bij de illustraties van het dorpsleven. Al met al een lezing waar de aanwezigen van hebben genoten. Jaarverslag over 1983 Leden en donateurs Op 1 januari 1983 bedroeg het aantal leden 571 en op 31 december 592, een toename van 21 leden. Het aantal donateurs bleef met een aantal van 4 ongewijzigd. De algemene vergadering werd gehouden op vrijdag 25 november.

De Spuije | 1984 | | pagina 4