8 Waterschap en herberg door A.W. Duvekot Vergaderingen van het waterschapsbestuur werden vroeger veelal in herbergen gehouden. De schrijver heeft dit voor het Waterschap De Brede Watering Bewesten Yereke uitgezocht in de periode 1571 - 1577. Er wordt in die periode een groot aantal vergaderingen gehouden, waarbij één herbergier duidelijk favoriet is. De verteringen die de bestuurders doen liegen er niet om. Wanneer door de boeren niet voldaan werd aan eisen van dijk- en afwaterings- onderhoud volgden boeten. Die'boeten werden dan bij de herbergier in drank en eten omgezet. Eversdijk, Parochie en Heerlijkheid door G.J. Lepoeter Uitgebreid gaat de schrijver in op de naamsoorsprong van dit in de omgeving van Kapelle-Biezelinge gelegen gehucht. De oudst bekende naam is Everdeisdike, afgeleid van de mansnaam Everdei. Het heeft zich wel tot een kerkdorp ontwikkeld doch is nimmer van grote betekenis geweest. Het had een eenbeukig kerkgebouw met een forse toren. Die zijn thans verdwenen. Alleen de torenhaan is nog over. De schrijver maakt tevens een eind aan de legende van het mirakel van het Heilig Kruis. Ter herdenking van dat mirakel zouden er jaarlijkse bedevaarten naar Eversdijk hebben plaatsgevonden. De schrijver toont echter aan dat in oude bronnen Ellewoutsdijk bedoeld werd in plaats van Eversdijk. Verslag van een reis naar Zeeland in 1884 door prof. dr. C. Dekker Drie heren uit het midden des lands. Van Haersma de With, Kloosterman en Klap, besluiten in 1884 om een driedaags bezoek te brengen aan Zeeland. Per trein reizen zij vanaf Utrecht naar Goes en nemen hun intrek in de Korenbeurs. Op de eerste dag doorkruisen zij Zuid-Beveland. Na een bezoek aan de Wilhel- minapolder, gaan zij via Kloetinge naar Kapelle, Wemeldinge, Yerseke en dan via Schore weer naar Goes. Op de tweede dag bezoeken zij Walcheren en op de derde Tholen. Voor twee aspecten leggen zij een bijzondere aandacht aan de dag: De Zeeuwse landbouw en de Zeeuwse vrouwen. De schrijver geeft uitgebreide informatie en voorziet het verslag waar nodig van commentaar. Het boek bevat ca. 136 pagina's en is rijk geïllustreerd met vele nog nimmer gepubliceerde afbeeldingen en foto's. De prijs bedraagt f 20,— excl. verzendkosten.

De Spuije | 1984 | | pagina 10