3 De heer Barth heeft met zijn interessante lezing een duidelijk beeld gegeven van een boeiend facet van de geschiedenis van Goes. Natuurwandeling in de omgeving van Kapelle en Yerseke op 19 mei onder leiding van ons bestuurslid de heer I. Ovaa. Om 14.00 uur verzamelden de deelnemers zich bij de Ned. Herv. kerk in Kapelle, vanwaar met auto's naar het excursiegebied werd gereden. Het eerste doel was de Plasweg, waar de heer Ovaa uitvoerig vertelde over de wording van het Zuid- bevelandse landschap en de verschillende bodemlagen die ter plaatse in de taluds van de nieuwe sloten te zien zijn. Met de grondboor werden verschillende grond monsters naar boven gehaald. Daarbij was vooral interessant de toelichting over de wording en samenstelling van het veen in de ondergrond waarin tal van planten resten te herkennen zijn: rietwortels, heidetakjes, zaden en zelfs een enkel fossiel keverschild kwamen tevoorschijn. Uitgebreid werd ook ingegaan op de moernering die vroeger hier werd bedreven en waarvan talrijke sporen in de bodem nog getuigen. Vervolgens werd de "holle stelle" bezocht die in het ruilverkavelingsgebied onaan getast is gebleven. Hier kan men zich een goede voorstelling vormen hoe het in de tijd van de eerste bewoners moet zijn geweest. Daarna werd een weiland nabij Yerseke bezocht, dat er nog precies bijligt zoals het meer dan duizend jaar geleden, nog voor de bedijking van het gebied, is gevormd. Door inklinking van het veen liggen de toenmalige kreken nu in omgekeerd reliëf als hogere ruggen op het land. Met de grondboor werd ook hier een duidelijk inzicht in de opbouw en samenstelling van de grondlagen gegeven. De heer Ovaa heeft ons met zijn grote kennis en duidelijke uitleg een zeer boeiende en geslaagde excursie bezorgd. Schaapscheerdersfeest te Nisse Zaterdag 16 juni werd weer het traditionele schaapscheerdersfeest te Nisse gehouden. Zoals gebruikelijk was in de kerk weer een stand van onze vereniging ingericht. Hoewel het aantal bezoekers aan het feest wat minder was dan vorig jaar, werd deze folkloristische dag door vele duizenden bezocht. Ook onze stand mocht zich in een grote belangstelling verheugen. Aan de bezoekers werd voorlichting gegeven over de vereniging en de publikaties. Het resultaat was dat voor ruim f 300,— boeken en overdrukken werd verkocht en dat 7 nieuwe leden konden worden ingeschreven.

De Spuije | 1984 | | pagina 5