4 Dorpswandeling te Kortgene op zaterdag 23 juni Was het vorig jaar Waarde waar de dorpswandelïng werd gehouden, dit jaar gingen we naar Kortgene, waar we werden rondgeleid door ons bestuurslid de heer A.J. Barth. Om twee uur verzamelden zich een 35 belangstellenden in de Ned. Herv. kerk. Daar hield de heer Barth eerst een korte inleiding over de geschiedenis van het dorp. Ook de bouw van de kerk kwam daarbij natuurlijk ter sprake. De toren dateert nog uit de middeleeuwen en is het enige gebouw op Noord-Beve land dat de lange overstromingsperiode na de stormvloeden van 1530 en 1532 heeft overleefd. In 1688 kon de kerk, die tegen de oude toren is aangebouwd, in gebruik worden genomen. Een gevelsteen in de toren herinnert hieraan en ook aan de grote invloed die de Nassaus toen in dit gebied hadden. Over het interieur van de kerk werd nog een en ander verteld door kerkvoogd Smit. Daarna bestond gelegenheid om de toren te beklimmen en de consistorie en het dienstgebouw te bezichtigen. In de toren hangt de bekende klok die uit het Franse Noirmoutier afkomstig is. Vervolgens wandelden we door de zeer brede en pas opnieuw aangelegde Hoofd straat naar het gemeentehuis, waar door het gemeentebestuur een verfrissing werd aangeboden, wat bij het mooie weer zeker een passend programmapunt was. Het gemeentehuis werd gebouwd in 1952 en op zaterdag 31 januari 1953 officieel in gebruik gesteld door de toenmalige Commissaris der Koningin, jhr. mr. A.F.C. de Casembroot. In de daarop volgende nacht braken de dijken en kwam heel Kortgene onder water te staan. Een gedenkplaat in het gemeentehuis herinnert aan de ramp. Na het lessen van de dorst werd naar het Veerse Meer gewandeld, waar de hele omgeving is ingesteld op de waterrecreatie. Als afsluiting van het programma werd een bezoek gebracht aan "De Graaf van Buren", waar in de gelagkamer een groot schilderij hangt, vervaardigd door Karei Kramer (1832 - 1918). Deze hield zich als Wissenkerkse huisschilder ook bezig met artistiek schilderwerk. De heer A. Beenhakker kon ons over het werk van deze schilder een aantal aardige bijzonderheden vertellen. In "De Graaf van Buren" werd deze interessante middag besloten. Hoewel het nog maar de tweede keer was dat een dorpswandeling werd gehouden, kan nu reeds gezegd worden dat dit onderdeel van ons jaarlijkse activiteitenprogramma een groot succes is, waarmee op aantrekkelijke wijze aan de doelstelling van onze vereniging gestalte wordt gegeven.

De Spuije | 1984 | | pagina 6