8 beeld, zij het nu en dan beknopt, gegeven van de ontwikkeling van het vervoer op de Bevelanden in de 19e en 20e eeuw. De spoorweg komt aan bod, de veren tussen de Bevelanden en naar Schouwen en Zeeuws-Vlaanderen - ook het veer van Yersekendam naar Gorishoek op Tholen is niet vergeten - alsmede de ontwikkeling van de autobus diensten. De laatsten zorgden ervoor, dat de tramlijnen op Zuid-Beveland nimmer goed tot ontwikkeling zijn gekomen. Het is een onderhoudend boekwerkje, helaas zo nu en dan wat fragmentarisch. De kosten van het in de Zeelandreeks uitgegeven werk je bedragen f 23,90. Verkrijgbaar in de boekhandel. Van de hand van E.J. van den Broecke-de Man en L. Eikenhout is het boekwerkje "Dialect op Noord-Beveland". De beschrijving van het dialect van Noord-Beveland is in dit boekje op uitnemende wijze geschied. Zelfs in dit betrekkelijk kleine deel van Zeeland zijn nog lokale verschillen te bespeuren in klank en uitdrukking. Een rijke schat aan volkseigens is in dit boekje vastgelegd. Behalve een taalkundige ver antwoording van de beschrijving van het dialect is het boek verdeeld in een aantal hoofdstukken waarvan genoemd kunnen worden Mens en medemens, kleding en schoeisel, sport en spel, kerk en geloof etc. Een "must" voor elke belangstellende in taal en dialect. Het boek is verkrijgbaar in de boekhandel en kost f 35,-. Enigszins buiten dit kader vallend doch vermeldenswaard is de vierde aflevering in de serie Goese Inventarissen van de gemeentelijke archiefdienst te Goes. Werd in de eerste drie afleveringen steeds één archief beschreven, n.l. dat van de stad Goes, de Gereformeerde Kerk van Goes en van de parochie van de H. Maria Magdale- na te Goes, in de vierde aflevering wordt een doorsnede gegeven van archieven van verenigingen, stichtingen, politieke partijen, bedrijven, fondsen enzovoort. Kenmerk er van is dat ze alle opgeheven zijn. Sommige van de archiefjes berusten al sinds men senheugenis in de archiefbewaarplaats van de gemeente, andere werden onlangs ver worven. De inventaris die verkrijgbaar is bij de archiefdienst en f 5,- kost beoogt vooral een hulpmiddel te zijn op het terrein van de sociale geschiedenis. BERICHTEN VAN OORLOG In het voorwoord van de publicatie "De Ontzetting van de Gans" spraken de auteurs de hoop uit dat hun werk aanleiding tot reacties zou geven. Dit is inderdaad het ge val gebleken. Diverse personen bleken bereid om hun beleving van de Tweede Wereld oorlog op papier te zetten, of waren hier op eigen houtje al toe overgegaan. Zo kon in de vorige aflevering van De Spuije het verslag van de thuisreis van dhr. A. Geene vanuit Leipzig in het voorjaar van 1945, geplaatst worden. In deze aflevering van De Spuije komen bijdragen van de heren Geleedst en Boer aan bod. De redactie zegt hun dank voor hun waardevolle informatie. VRIJ GOES Onderstaand relaas werd op verzoek van de redactiecommissie door dhr. J. Geleedst te Goes opgesteld. Dhr. Geleedst was in de laatste oorlogsjaren de redacteur van het illegale blad Vrij Goes. Dit krantje verscheen vanaf 1 november 1943. De vroege exem plaren waren met carbon getypte velletjes, bedoeld om gebeurtenissen aan de fron ten door te seinen aan vrienden en kennissen. Geleidelijk nam het krantje in omvang toe en werd de uitvoering professioneler. Kort voor de bevrijding werd het in een op lage van zo'n 450 stuks verspreid (zie ook De Ontzetting van de Gans, door A.J. Barth, F.H. de Klerk, L.J. Moerland en G. van der Wal. Goes 1984, blz. 95-101).

De Spuije | 1985 | | pagina 10