9 De heer Geleedst deelt in dit sterk persoonlijke relaas mee op welke wijze hij vóór de Tweede Wereldoorlog het nationaal-socialisme ging wantrouwen, en waarom hij in de oorlog met Vrij Goes begon. Ten behoeve van een juist begrip zijn door de redactie enkele noten aan het stuk toe gevoegd. VRIJ GOES. Aanleiding - Inspiratie - Uitvoering. De machtsovername in het Duitse Rijk op 31 januari 1933 had geweldige gevolgen, hoewel men dat niet direkt gezegd zou hebben. De Nederlandse regering had haar handen vol met de muiterij op "De Zeven Provinciën" en met het "verse kadetje" (1). Maar onder brede lagen van de bevolking ontstond onrust en verwarring door hetgeen in het Oosten plaatsgreep. En het was daar dan ook werkelijk een greep (overal op) (2). Bezinning op en waardering van de democratische waarden vonden bij de bevol king veel weerklank. In elk geval begon prof. Van Embden zijn jaarlijkse gifgasrede op te bergen in zijn 2de Kamerbureau (3).Daar bleef het niet bij, want in 1933 ver scheen een brochure van mr. Duys (4), waarin werd bevestigd dat de tijd van nationa le ontwapening welhaast was vervlogen. Bij een Hitler-aanval op ons land wilden de arbeiders best terugslaan. Maar, vraagt Duys zich ironisch af, met wat "Met een eierlepeltje (5). Van Prof. Goudriaan verscheen "Socialisme zonder dogma's" (6), waarin hij inderdaad afrekent met alle marxistische dogma's. Een duidelijk en over zichtelijk geschrift verscheen in 1934 van prof. Bonger, waarin hij opmerkt dat de slechtste democratie beter is dan de beste dictatuur (7). En dan volgt daaruit in de volgende jaren dit: stond in 1930 de SDAP nog zuiver op het standpunt van 2 klassen, proletariaat en kapitalisten, die "duurzaam tegenover elkaar staan", het program van 1937 daarentegen verklaart dat de "oude middenstand, boeren en tuinders slechts met uiterste inspanning een beter bestaan kunnen opbouwen". In feite stelt men zich nu (zonder revolutionaire frases) zuiver op (sociaal-)democratisch standpunt, dus een democratie met een maatschappelijke organisatie (Dat is wat anders dan socialisme, dat voert tot dictatuur). Om de democratische krachten te bundelen en te versterken tegen dictatuurverschijnselen van rechts en links werd op 29 juni 1935 EENHEID DOOR DEMOCRATIE (EDD) opgericht. Op 25 mei 1937 werd te Goes een propa- ganda-avond gehouden, die vrij veel belangstelling trok. Daar sprak onder andere dr. S.S. Smeding, hoofdredacteur van de in hoog aanzien staande Provinciale Zeeuw- sche Middelburgsche Courant (de latere PZC).1 januari 1939 trad ik toe als lid van EDD, in hetzelfde jaar kwam er van mij een ingezonden stuk in deze krant, door EDD gei'nspireerd (8). Speldje van "Eenheid Door Democratie" Eigendom van de heer J. Geleedst. Foto: Gemeentearchief Goes

De Spuije | 1985 | | pagina 11