11 4. Ter oriëntering: Enige beschouwingen naar aanleiding van enkele vragen van demo cratie, Uitg. Thieme. Zutphen. 5. Ibidem, blz 24. 6. Uitg. Tjeenk Willink. Haarlem. 7. Problemen der democratie. Uitg. Noordhoff. Groningen. Blz. 86. Prof. Bonger (1876-1940), Ned. socioloog en criminoloog. Zijn sociologische publikaties be treffen de problematiek van oorlog en socialisme. Vooraanstaand, onafhankelijk lid van de SDAP, met internationaal aanzien. Hij pleegde zelfmoord in mei 1940. 8. PZMC. 17 maart 1939. In dit ingezonden stuk, getiteld "De Tsjecho-Slovaaksche les" stelt de heer Geleedst zich de bescherming van Nederland als volgt voor: a. Krachtige bestrijding van de werkloosheid door reflatïepolitiek. b. Verbod op communistische en fascistische organisaties en acties. c. Sterk vestingsstelsel aan de Oostgrens en propaganda voor de idee van de col lectieve veiligheid. 9. Rotterdam-Conci - Rotterdam-concentratie, waar alle morse- en telefonische tele grammen samenkwamen. MEDEDELING van 17/9 (1944) "lek blijf ghetrou" Westfront. Sterke Geal. strijdkrachten ten O. van Aken door de S.L. heengebroken. De Am. vechten in de straten van Aken. Opmars gaat in de richting van Keulen, Rijn en Ruhr. Stollberg gepasseerd. Om in de S.L. binnen te dringen waren 2 dagen nodig, en in een etmaal waren zij er volkomen door heen. Gisterenavond 10 km. ten O. van Aken. Verder ten Z.O. ook door de linie heen. Van Zuid-Limburg tot ver naar het Zuiden vechten de Bondgenoten nu op Duits grondgebied. Waterwegen, spoorwegen en andere verbindingen werden bij Bremen gebombardeerd. Ook de S.L. werd uit de lucht aangevallen. Geen pogingen van de Luftwaffe om dat te verhinderen. Can. heb ben het bruggenhoofd ten O. van Brugge uitgebreid en hebben Eeklo bevrijd. Poolse troepen zijn ten N. van St.Niklaas en bevinden zich in opmars naar HULST. Over het Scheldekanaal een derde bruggenhoofd. Gevechten om Metz, D. bieden wanhopige tegenstand. Am. bevinden zich ten O. van de stad. Ten O. van Nancy aanzienlijke vor deringen. Grote overtocht over de Moesel. Buitenste verdedigingswerken van Boulog ne aangevallen. Te Brest houden nog 5000 D. stand. Reeds werden er daar 16000 krijgsgevangen gemaakt. In totaal vanaf 6 juni 40.000 krijgsgev. Hitier verloor aan doden, gewonden en gevangen in totaal alleen in Frankrijk reeds 3/4 miljoen man. Luchtfront in het westen. Gisteren werden op verbindingswegen en dijken tussen Walcheren en Zuid-Beveland en op de dam bij Rilland in totaal 300000 kg. bommen afgeworpen. Verder werden op Walcheren startbanen voor raketbommen aangevallen. Bij luchtaanval op Kiel waren 800 toestellen betrokken. Oostfront. Bij de opmars door de Karpathen kwamen de Russen in contact met de Tsj.Slow. vrijscharen. De Polen in Warschau hebben nu ook contact met de Russen in Praga. In Transsylvanie gaat de opmars voort vanuit de richting Cluj. Vermoede lijk is in Servie de stad Valjevo bevrijd. De Russen hielden hun intocht in Sofia, hiel den daar een urenlange parade en werden door de bevolking toegejuicht. Verre Oosten. De havenstad Dayao werd door de Jap. op Mindanao ontruimd. Op Morotai werd geen Jap. tegenstand ondervonden. Duizenden Jap. zijn nu op Halma- hera geisoieerd. Vorderingen in Birma.

De Spuije | 1985 | | pagina 13