12 Bijzonderheden. Hitler heeft verklaard dat de D. Troepen in Finland zich zullen ver dedigen, de termijn om terug te trekken was tekort. Conf. te Quebec geëindigd. Staking in Kopenhagen als protest tegen het deporteren van 200 krijgsgevangenen. Van de redactie. In totaal werd een bedrag van f 21,- voor slachtoffers van de Hitler- terreur in dank ontvangen. GOED LEZEN EN SNEL DOORGEVEN. VRIJ GOES no. 362. MEDEDELING van 27/10 "Indien Engeland zich mengt in een conflict, dan leert de geschiedenis ons, dat het zich daaruit slechts terugtrekt, na gewonnen te hebben" Van de Redactie.Wij ontvingen in hartelijken dank f 2,50 van B.deJ. Front in Nederland. De D. weerstand in Z.VI. zakt ineen, de troepen in Zuid-Beve land hebben vorderingen gemaakt, en verspreiden zich over het eiland. DE ZWARTSTE DAG Wij wijken ditmaal af van de gewoonte, U het nieuws in alle bijzonderheden te geven. De vijand zal vandaag op ons zijn allerzwaarste terreur uitoefenen, zoals hij dit ook reeds deed in zovele andere Nederlandse plaatsen. We weten maar al te goed, dat hij zijn nederlaag in de ogen ziet, en anderen wil hij meeslepen in diens ondergang. Hij voert een totale oorlog tegen de beschaving. Ons past hierop maar één antwoord: een totale oorlog voor de beschaving. De Nederlandse volkskracht moet worden gebroken, is 's vijands oordeel. Ons oordeel is: wij zullen alles doen om onze volkskracht te handhaven. Wij roepen Duitsland toe: wij hebben met jouw oorlog niets te maken, je hebt slechts van ons af te blijven. Duitsland heeft het middel der arbitrage versmaad, het is zijn zaak. Het Duitse volk is nu eenmaal zo primitief in voelen en denken, dat het meent, dat wij voor hen sympathie voelden. Wij hebben het anders laten zien. Onze sympa-. thiën betreffen onze eigen zaak en die zaak is die van vrijheid en recht. Hiervoor ko men wij op. Ons gevoel van vaderlandsliefde wordt door den vijand natuurlijk niet begrepen, als men zo "superieur" is, begrijpt men dat niet. Wij begrijpen daarom des te beter onze eigen taak en plicht. De vijand kan ons misschien verjagen en opjagen, hij kan alles doorzoeken en vernielen, er is maar één houding, die we tegenover ons allen gerechtvaardigd weten, een beslist NEEN. Op het uur, dat we gereed moeten staan, zal hij ons niet vinden; hij zal slechts vinden de haat, die we tegenover hem voelen. De haat die ons zwaard scherpt en onze pen punt. In het wegblijven zal hij dien haat voelen. We zullen ons tegenover onze Bondgenoten waardig gedragen, zoals dat van ons wordt verwacht. De vijand kan overigens er zeker van zijn: de haat van elk dorpje en elke stad zal zich eens over zijn land uitstorten, als een vernietigende kolos, die geen Duitse stad en geen Duits dorp wil en kan sparen. Het lot van Aken is U bekend. Als de ogen van het Duitse volk niet opengaan, zullen wij ze openen. Dit ontwaken uit de Hitlerslaap zal beslist heel nuchter zijn en zelfs pijnlijk. Wij kun nen geen medelijden hebben. Göring en Göbbels vergeet dat niet!

De Spuije | 1985 | | pagina 14