15 12 stormlantaarns a f 2,10 per stuk. 6 schuimspanen a f 0,40 per stuk. 3 grote soeplepels a f 0,40 per stuk. 2 soeppannen a f 3,85 per stuk 2 aardappelpannen a f 4,15 per stuk. 3 pollepels a f 0,25 per stuk. 3 vleesvorken a f 0,45 per stuk. 2 sauspannen a f 2,80 per stuk. 1 tondeuse a f 3,20 3 steelpannen a f 1,50 per stuk. 1 koekepan a f 1,70 2 houten lepels a f 0,14 per stuk. 1 pikhouweel a f 3,70 1 bijl met korte steel f 1,50 1 bijl met lange steel a f 3,85 1 handzaag a f 3,60 1 schop a f 1,75 2 grote zinken emmers a f 1,05 per stuk. 3 vuilnisemmers f 3,75 per stuk. 3 vuilnisemmers a f 4,10 per stuk. 3 meter gasslang a f 1,50 Verder waren er leveranties voor stellingbouw aan het Commando Zeeland, en aan het Bewakingsdetachement Fort Ellewoutsdijk. Ik wil ook nog meedelen dat wij in het bezit zijn van allerlei rekeningen aan staf en onderdelen, alles ressorterende onder Veldpost 9. 's Middags kwam onder andere ook de heer Nobels, kleermaker van beroep die vloeiend Frans sprak. Deze zei: "de Fransen komen er aan en hebben mensen nodig die Frans spreken". Ik gaf ten antwoord dat mijn Frans zich beperkte tot wat school boeken wijsheid. Niet van belang zei hij, je zult zien, dat je het vloeiend spreekt, wan neer ze hier een half jaar zijn. We voelden ons weer wat opgeruimder, zo ongeveer als een kleine jongen, die zijn grote broers achter zich weet. En ja hoor, daar kwamen ze. Trots zaten ze op hun motoren, overdekt met bloemen, die ze blijkbaar onderweg gekregen hadden. Zondag 12 mei stonden op de Oostwal naast het café van Verhoeven 2 grote autobussen en lagen er tientallen Franse soldaten op het gras te slapen. Maar de oorlogsmachine gunde ze geen rust. 's Maandags waren ze verdwenen met uitzondering van een achttal soldaten en de 2 bussen, die niet meer konden rijden. Vervolgens vertelde de bevolking dat saboteurs de dieselolie er uit had laten lopen. Later zijn de bussen versleept naar garage Van Fraassen. Intussen gaat de oorlogsmachine verder, ledereen schijnt te begrijpen dat het niet zo goed gaat. Geruchten uit Nederland en ook uit België blijken op waarheid te berus ten. Nazi-Duitsland rukt steeds verder op. De namen "Stuka" en "stoottroepen" worden steeds meer gehoord. En wanneer het dan zover is dat de rest van Nederland capituleert moeten twee luitenants, die bij ons in huis zijn en afkomstig zijn uit Bra bant, huilen. Vervolgens komt er een Franse officier die me vraagt of er in Goes ook zaken zijn die een paar honderd fietsen in voorraad hebben. Op die manier verlies je als burger de moed.

De Spuije | 1985 | | pagina 17