5 alle Zeeuwse Christelijke Afgescheiden Gemeenten in Zeeland. De meeste ervan heeft hij zelf geïnstitueerd. Hij slaagde er echter niet in de gemeenten bij elkaar te houden. Er ontstond een scheu ring ten gevolge van het vasthouden aan de psalmberijming van Datheen en het weige ren van het aanvragen van godsdienstvrijheid door de afgescheiden gemeenten. Hij stichtte in Goes een vrije gemeente, samen met "hemelse bakker" De Jonge. Tal loze processen-verbaal waren het gevolg. Omdat beiden niet betaalden volgde gevan genisstraf. Budding vertrok in 1844 naar Groningen, als predikant van de afgescheiden gemeente aldaar. Ging daarna in 1848, toen hij nog beroepen werd tot predikant van de afge scheiden gemeente van Goes,die hem ook niet kon vergeten, naar Noord-Amerika, waar hij nog een poosje boer werd. In 1852 was hij terug in Goes, zeer zeker tot vreugde van zijn bijkans verlopen vrije gemeente en tot die van de hemelse bakker, niet tot vreugde van diens vrouw, Janna Visser. Niettemin een bloeiperiode breekt aan voor de Goese evangelische gemeente, zodanig dat de predikant van de afgescheiden gemeente, Adriaan de Bruijne, bijkans voor lege banken staat te preken. Prof. Dekker hield een boeiend betoog, waarin alle facetten van het hier in notedop weergegeven verhaal aan de orde kwamen. Op velerlei gebied heeft ds. Budding zijn stempel gedrukt tot op dat van de klederdracht toe. Prof. dr. Dekker heeft ons op een lezing vergast, waarvoor de kwalifikatie uitmuntend zonder meer van toepassing is. Het verheugt ons dan ook in hoge mate, dat de tekst van de lezing geplaatst zal kunnen worden in het Historisch Jaarboek 1986. GOESE STRAATNAMEN Onder deze titel verschijnt eind maart een ruim 300 pagina's tellend boekwerk. Naast een overzicht van alle officiële en officieuze straatnamen die in Goes vanaf de middel eeuwen (de oudst aangetroffen straatnaam is van 1389) tot 1969 bekend waren, be vat het boek vele foto's. Een aantal foto's zijn door ouderdom of zeldzaamheid uniek te noemen, en worden in dit boek voor de eerste keer gepubliceerd. De indeling van het boek ziet er als volgt uit: Na het gebruikelijke voorwoord is een inleiding opgenomen die bestaat uit een gedeel te over de straatnamen van na 1851, die van vóór 1851, en een verhandeling over het ontstaan en de ontwikkeling van Goes. Daarna wordt per straatnaam de oudst aange troffen vermelding en/of de vaststelling van de naam bij Raadsbesluit genoemd. Wan neer daar aanleiding voor bestaat worden tal van historische bijzonderheden vermeld over de oude straten. Naast de vele foto's die het boek verluchten, zijn ook een aantal oude en recente plattegronden en prenten in het fraai uitgevoerde boek opgenomen. Door de bron vermelding per straat wordt de publikatie tot een belangrijk naslagwerk voor de ge schiedenis van Goes. De prijs van het boek bedraagt voor leden van de Heemkundige Kring f 42,50. De winkelprijs ligt f 10,- hoger. Door in deze Spuije bijgevoegd kaartje in te sturen tekent u in en kunt u gebruik maken van deze ledenkorting. Het boek wordt uitgegeven door Repro-Holland te Alphen aan de Rijn.

De Spuije | 1985 | | pagina 7