Heinkenszand en Ovezande in 1818 maakt de auteur de bijzondere gang van zaken te 's-Heerenhoek meer dan duidelijk. De machtsgreep van een Goese baljuw. De mislukte "putsch" van Bartolomeus Dankerts in 1658 en de rol van een aantal huurlingen hierin, door G.J. Lepoeter. in het midden van de 17de eeuw had een meestertimmerman, Bartolomeus Dankerts, zich opgewerkt in het bestuur van de stad Goes. Hij had al een carrière achter de rug als schepen en dergelijke hoge functies in de stad, toen hij in 1655 baljuw van Goes werd. Als baljuw trachtte hij de oude politiek van de stadhouders uit te voeren; deze politieke stroming had evenwel geen leider in die tijd: men verkeerde van 1650 tot 1672 in het Eerste Stadhouderloze Tijdperk. Na grote meningsverschillen met een groot deel der Goese burgerij, moest de baljuw in 1657 zijn degen bij het stads bestuur inleveren. Het volgende jaar trachtte Dankerts met geweld zijn verloren positie te heroveren. Hiertoe had hij met vage beloften en leugens een aantal goed gelovige Bevelandse landzaten aangeworven, die als huurling dienst moesten doen. Dit smeuiig geschreven artikel, waarin men de eenvoudige Bevelanders de dupe ziet worden van de machtswellust van Dankerts, verhaalt de belevenissen van de bonte stoet die in de nacht van 16 op 17 mei 1658 door een deel van Zuid-Beveland trekt en vervolgens op Goes afgaat. Hoe het de baljuw en zijn weinig gemotiveerde man schappen in Goes vergaat kunt u het beste zelf lezen. 25 jaar een dam in de Zandkreek, door F.H. de Klerk. In dit foto-artikel wordt aandacht geschonken aan de totstandkoming van dit eerste werk van het Deltaplan, waarmee Noord-Beveland uit zijn isolement als eiland ver lost werd. Behalve naar de werkzaamheden aan de dam wordt bovendien nog terug gekeken naar de voorgeschiedenis van de verbindingen tussen Zuid -en Noord-Beve land. Ook de Ramp van 1953 wordt gememoreerd, welke de aanzet gaf tot uitvoe ring van het Drie-Eilandenplan. Armoede en armenzorg in Goes, 1860 - 1914, door A.L. Kort. In dit uitvoerige artikel duikt de auteur onder in de lagere bevolkingsklassen van Goes uit de 2de helft van de vorige eeuw. Hij tracht te achterhalen onder welke omstandigheden zij in hun levensonderhoud moesten voorzien, en welke steun zij van overheid en kerk genoten. Daarbij gaat de auteur diep in op de economische geschiedenis van het Goes in die tijd. Ook de treurige toestanden die heersten op het gebied van de volkshuisvesting komen in dit boeiend geschreven artikel naar voren. Eerst aan het einde van de vorige eeuw werden er enkele initiatieven genomen om de ernstigste nood te lenigen. In het algemeen verbeterde het lot van de armere bevolkingsgroepen slechts zeer langzaam. De feitelijke armenzorg verliep zeer wille keurig. Met de auteur lopen we door het Goes van de vorige eeuw, en bezoeken we samen met leden van de verschillende armbesturen de behoeftige Goesenaars. Wilde men voor de steun in aanmerking komen, dan moest een voorbeeldig leven geleid

De Spuije | 1985 | | pagina 14