Dit alles te zamen maakten hem tot een type niet alleen van een ronden Zeeuw, maar ook van een -zij 't dan ook in kleinen kring- echt oud-Vaderlandsch regent uit de beste dagen van ons verleden. Het thans levend geslacht te Kloetinge zal burgemeester Trimpe nimmer vergeten, en steeds dankbaar het vele goede herdenken, onder zijn krachtig bestuur genoten. Marinus Krijgsman, eveneens deelnemer, werd op 12 maart 1813 te Wemeldinge geboren. Hij was eerst gehuwd met Maria Feijtel, die te Kattendijke geboren was op 28 februari 1801. Zij overleed te Kloetinge op 17 mei 1865. Krijgsman huwde daar na met Francina Weststrate, afkomstig van Baarland. Hij was lid van de gemeente raad, wethouder en in 1880 waarnemend burgemeester. Ook in het armbestuur was hij actief. Met Trimpe maakte hij deel uit van de raad van notabelen van de Hervorm de Gemeente, en was als zodanig betrokken bij de aankoop door de kerk van het Ambachtsherenhuis. Op de plaats van dat huis zou een nieuwe pastorie gebouwd worden. Op die van het voormalige koetshuis kwam een nieuwe gemeentesecretarie annex woning voor de gemeentesecretaris te staan. Beide projecten werden in 1881 aanbesteed. De architect was J.H. Hanninck te Goes. De eerste predikant die in de nieuw gebouwde pastorie ging wonen was dominee A.J.J. Warnsinck. Tot 1960 bleef het pand in gebruik als pastorie. De nieuwe pasto rie werd gebouwd aan de Vijverweg te Kloetinge. In de zijgevel bevindt zich een gedenksteentje. In de voormalige pastorie vestigde zich het gemeentebestuur van Kloetinge, naderhand de dienst Openbare Werken van de nieuwe gemeente Goes. Krijgsman was een man met ondernemingslust. Hij bewoonde tijdens zijn leven verschillende boerderijen in de gemeente Kloetinge, onder meer de boerderij aan de Manneeweg, daarna het hof Ravenstein, vervolgens een boerderij achter de molen te Kloetinge en de boerderij Den Berg aan de weg van Kloetinge naar Kapelle in Waanskinderen. Krijgsman overleed op hoge leeftijd op 19 juli 1905. Een derde persoon die wij willen belichten is Cornelis Koert, hoofdopzichter van de Wilhelminapolder. Hij werd geboren te Wiihelminadorp op 12 maart 1822. Hij is ge huwd geweest met Anthonetje van der Werff en daarvoor met Cornelia Meeuwse. Hij overleed op 7 februari 1882 in de leeftijd van bijna 60 jaar. Zijn aanzienlijke vermogen liet hij na aan kinderen en kleinkinderen. Tot slot nog Foort Ferdinandusse. Deze was dijkbaas van de Wilhelminapolder. Hij werd op 31 juli 1801 te Kapelle geboren. Hij trad in het huwelijk met Adriana de Jonge. De laatste jaren van zijn leven woonde hij samen met Maria Lannoy uit Vlissingen, geboren op 27 maart 1847. Zij werd geregistreerd als gezelschapsjuffrouw. Ferdinandusse was niet onbemiddeld, hetgeen onder meer blijkt uit de verkoop van de door hem nagelaten goederen. Hij overleed te Goes op 29 september 1873. Op woensdag 28 januari 1874 werd in Slot Ostende te Goes te koop aangeboden onder meer een twaalfde perceel in de Meestoof Den Berg. Ook de familie van zijn vrouw bezat aandelen in de meestoof. Men kan wel stellen dat de geldschieters van de stoof elkaar allen persoonlijk kenden; bovendien gold voor een aantal dat ze familie van elkaar waren. De Meestoof Den Berg was in Kloetinge zeker niet de eerste die ooit gebouwd werd. Het is bekend dat reeds in 1704 sprake was van de verkoop van een huis met meekrap oven. Dit pand stond aan de oostzijde van de ring om het kerkhof. Jan Willems Swartepoorte verkocht het geheel aan Guilliaem, Arij, Trijntje, en Maetje Pieterse en aan Huijbrecht Abelse. Ongetwijfeld zullen er te Kloetinge nog wel meer meestoven in de loop der eeuwen geëxploiteerd zijn. Daarvan is vooralsnog

De Spuije | 1985 | | pagina 19