DE MEESTOOF TE KLOETINGE door C. Beenhakker. Aan de weg van Kloetinge naar Kapelle staat een café, dat De Vriendschap heet. In de volksmond sprak men echter van 't Stoofje. Het pand staat al geruime tijd leeg. Drank wordt er niet meer geserveerd. Op de plaats van het café stond vroeger een meestoot, die Den Berg heette. De oudste vermelding van deze stoof stamt uit 1854. In het verslag van de Kamer van Koophandel te Goes over dat jaar, waarin overigens ook melding wordt gemaakt van de wederopbouw van de oude, afgebrande meestoot te Krabbendijke, staat, dat "de nieuwe droogstoof te Kloetinge in werking kwam". Café De Vriendschapbijgenaamd 't Stoofje, aan de straatweg van Kloetinge naar Kapelle. Foto door de auteur. Reden tot de oprichting zal de verbetering in de landbouw zijn geweest. Nadat vooral in de jaren '40 van de vorige eeuw de landbouw, onder meer door de aard appelziekte, een rampzalige aanblik bood, ging het vanaf rond 1850 weer beter. Ook in de teelt van de meekrap. Na 1850 mag men van een bloeiperiode spreken. J.A. Mol komt in zijn artikel over de meestoot In de Vlugt te Nisse op een aantal van 13 meestoven die in de periode 1850-1872 zijn gebouwd. Voor het oprichten van de stoof was kapitaal nodig. Er moesten gebouwen komen, er moest personeel worden aangetrokken en het gewas moest worden geteeld. Dat moest drie jaar groeien voordat de wortelstokken konden worden gerooid. Het uitgraven ervan was zwaar werk. Men gebruikte hiervoor een spade met een met ijzer versterkte steel. In de meestoot werden de wortelstokken gedroogd en van alle

De Spuije | 1985 | | pagina 5