11 Goede hulp werd voorts ondervonden van enkele particulieren, te weten de heren A. Fellows, R.A. v.d. Tuin en E.P.A. v.d. Velde. Met de fa. Bik, aannemer van het sloopwerk, werd op prettige wijze samengewerkt. Ook de medewerking en hulp van de betrokken gemeentelijke instanties verliep tot tevredenheid. Resultaten Zie: schets I met de algemene resultaten en schets 11 met aanduidingen van de vindplaatsen en proefsleuven. Bij de beschrijving van de resultaten worden de nummers van schets 11 gevolgd. 1-1-1 Proefsleuf tot op het niveau van de kloosterbebouwing. Verzameld werden: roodbakken aardewerk, diverse fragmenten van kookpotten (grapen) en ander gebruiksgoed. Zgn. grijs gesmoord aardewerk, diverse scherven van forse waterkruiken en een deel van een handvat. Steengoed (import uit Duitse streken), enkele fragmenten van bodemstukken van kleine kruikjes. Dierrestanten, enkele schapenbotten. Het geheel te dateren c. 1400 - c. 1625. In dit deel van het gebied werden geen resten van begravingen aangetroffen. 1-1-2 Proefsleuf, oostzijde van het terrein en onder de voormalige stadswal. De aangetroffen grondlagen lopen hier langzaam af in oostelijke richting. Meerdere opsliblagen van blauwe klei werden aangetroffen. De stadswal werd opgeworpen op de gedeeltelijk reeds dichtgeslibde oever van een kreek. Het vervolg van deze kreek - in zuidelijke richting - wordt reeds aan het eind van de 14e eeuw genoemd. Om het overtollige water vanaf de markt te laten afvloeien worden er dan bijten gehakt in "de Vorst". Deze "Vorst" lag ongeveer op het gebied, waar nu de Oostvest ligt. Het is zelfs meer dan waarschijnlijk, dat deze kreek benut werd bij de aanleg van de stadsvesten na 1417. Deze kreek heeft zich afgesplitst van de kreek, die tot op heden in gebruik is als binnenhaven. De afsplitsing zal gelegen hebben ter hoogte van de houten loodsen aan de A. Joachimikade. Op het niveau van de kloosterbebouwing en wat hoger werden de volgende vondsten gedaan: Leer, enkele stukken bovenleer van muilen en zooifragmenten van dergelijk schoeisel. Roodbakken aardewerk, slechts enkele onbeduidende wandscherfjes afkomstig van steelpannen en kookpotten. Zgn. grijs gesmoord aardewerk, ook slechts enkele wandscherven. Steengoed, een aantal scherven waaronder een fragment van een hals en bovenrand van een kruik, versierd met radstempel.

De Spuije | 1987 | | pagina 13