12 Majolika,scherf van een schotel met goudlusterversiering op witte ondergrond. Import uit Spanje of Portugal. Dit is de eerste vondst in Goes van dit vrij zeldzame aardewerk. Datering 2e helft 15e eeuw. Een half kannetje, grijze ondergrond met gestyleerde versieringen in bruine, rode en blauwe motieven. Datering: 2e helft 16e eeuw. De overige vondsten dagtekenen van c. 1400 - c. 1590. Zgn. gesmoord aardewerk, deel van een bodem van een waterkruik, c. 1350 c. 1400. Steengoed, bovendeel van een kan of kruik, c. 1550. Majolika, bolvormig scherfje van de wand van een klein kruikje of vaasje, op witte ondergrond bruingele bloem en groene blaadjes, 1650 - 1680. Begravingen, een aantal losse beenderen werd verspreid aangetroffen. 1-1-3 Onder de zuidelijke muur van de voormalige keuken van het gasthuis werd een fundering gevonden, die voor een groot deel nog intakt bleek. Steenformaten 2e kwart 15e eeuw (zie schets I) De onderste lagen van deze fundering zijn c.40 cm ingegraven in het loopvlak uit het begin van de 15e eeuw. Verspreid langs deze fundering en soms doorsneden door de muur zijn een aantal ondiepe afvalkuilen aangetroffen, die gebruikt zijn tot c. 1425 of wat later. Deze kuilen waren gevuld met afvalstro en gras. Uit deze kuilen werden de volgende vondsten geborgen: Roodbakken aardewerk, scherven of delen van kookpotten (grapen), golfranden van een kom en delen van steelpannen, een en ander met en zonder loodglazuur. Een scherfje van een schaaltje met fragment van een tekst in sgraffittotechniek overdekt met groene glazuurlaag, import uit Frankrijk, begin 15e eeuw. Zgn. gesmoord aardewerk, meerdere fragmenten van wanden en onderkanten van kannen en kruiken. Steengoed, diverse scherven. Leer, drie voor- of achterkanten van mesheften, eenvoudige versieringen; een voorstuk van een puntschoen, diverse fragmenten bewerkt leer en enkele afval- stukken. Dateringen: 1400 - 1450. Begravingen. In de bovengrond tot dicht op de funderingen werden resten van skeletten aangetroffen; enkele resten lagen nog onaangeroerd. De begraafplaats werd dus aan deze zijde begrensd door een vleugel van het klooster. 1-1-4 Verspreide vondsten bijeengezocht na uitgraven van de grond. Roodbakken aardewerk, met en zonder loodglazuur, scherven van kookpotten (grapen), steelpannen, kommen, voorraadpotten en een fragment van een vet- vanger. Dateringen: 1400 - 1625. 1-1-5 Proefsleuf ter bepaling van de begrenzing van het kerkhof. Gelukkig bleek dit deel van het kerkhof nog intakt; een drietal skeletten konden worden waargenomen. De schedels zijn voor evt. onderzoek geborgen. Direct onder de begravingen werden aardewerkscherven aangetroffen uit c. 1575 - 1626.

De Spuije | 1987 | | pagina 14