OPSPORING VERZOCHT In deze rubriek werd in nummer 16 van De Spuye een foto af gebeeld uit de bietentijd. De vraag was waar deze foto ge nomen was, en wat de personages uitbeeldden. Voor de duide lijkheid drukken we de foto hier nog een keertje af. Wat is namelijk het geval Bij een aantal lezers van dit blad is het bloed gaan kriebelen, toen de redactie in nummer 17 meedeelde, dat er niemand op de foto gereageerd had. Alsnog heeft een aantal mensen deze foto van uitvoerig commentaar voorzien. De inzenders van toelichting waren: dhr. J. Beenhakker te 's-Heer Arendskerke; dhr. Boone te Goes; dhr. M.J. Geuze te 's-Heer Arendskerke; mevr. J. Kloosterman te Amersfoort; mevr. A.P. Leendertse-de Lange te Wissenkerke. Met alle gegevens bij elkaar gevoegd is een afgeronde toe lichting op de foto te geven. Ter informatie aan de lezers daarom het onderstaande verhaal. Vrijwel zeker is de foto genomen te 's-Heer Arendskerke. Enkele inzenders dachten aan andere plaatsen, Goes en De Piet, doch doordat een aantal namen van personen bekend is, moet het wel 's-Heer Arendskerke zijn. Hetgene dat uitge beeld wordt is het tarreren van bieten, het tarra vaststel len van de te leveren suikerbieten. Alle afgebeelde perso nen waren daarbij betrokken. De foto is genomen in het na jaar tijdens de bietencampagne. De mensen op de foto zullen dat woord niet begrepen hebben; zij zullen het gehad hebben over "d'n peetied". Vanaf het land of de boerderij werden de bieten naar de bestemde plaats vervoerd. Dit gebeurde "per as", met boerenwagens. De verzamelplaatsen waren ha vens of treinstations. Ter plaatse was een weegbrug. Na de eerste weging, die bruto gebeurde, werd de tarra bepaald. Daartoe nam men een monster uit iedere aangevoerde wagen. Hiermee hebben alle op de foto staande personen te maken. Achteraan staat, met zakken over het hoofd, de laad- en losploeg. Elk dorp had een vaste ploeg, die in het najaar in de bieten werkte. De zak over het hoofd diende als be scherming tegen het slik, en beschermde verder ook de kle ding. De arbeiders hebben een touw rond de middel, wat wel werd gedaan voor de wind en de kou. Nadat een wagen vol bleten op de weegbrug gewogen was namen de arbeiders mon sters uit de vracht. Het monster werd vuil, bruto, gewogen op de bascule, die rechts op de foto staat. De weger be diende het weeginstrument.

De Spuije | 1987 | | pagina 13